
Nie ma skuteczniejszej metody zapobiegania chorobom niż mycie rąk. Ciepła woda i mydło to najlepsza profilaktyka zachorowań na grypę, choroby wirusowe. Dotyczy to także koronawirusa.
Wiele popularnych chorób, w tym te, które dokuczają nam najczęściej, czyli choroby górnych dróg oddechowych, zakażenie wirusami układu pokarmowego, choroby zakaźne wieku dziecięcego, rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Wydzielina z nosa lub ust podczas mówienia, kichania, kaszlu dostaje się do dróg oddechowych kolejnej osoby i w ten sposób choroba rozprzestrzenia się. Najczęściej pośredniczą w tym właśnie ręce, a dokładniej dłonie. Dotykają wielu rzeczy, często ściskają się z innymi dłońmi, następnie dotykamy nimi twarzy nosa, ust. Dlatego w przypadku grypy i grypopodobnych wirusów, a także w przypadku koronawirusa kluczowe w zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby jest mycie rąk, a także zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu i kichania. Zasłaniać twarz należy czystą chusteczką lub łokciem. Nie zasłaniami twarzy dłońmi. Dłonie szybko przeniosą wirusy dalej.
Higiena rąk jest kluczowa we wszystkich procedurach medycznych i wszędzie tam, gdzie przebywa większa ilość osób. Istnieje grupa chorób nazywana chorobami brudnych rąk.
Choroby brudnych rąk
Zaliczamy do nich:
- zakażenie bakterią E. coli
- wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A)
- grypę
- salmonellę
- gronkowiec
Jak prawidłowo myć ręce
Jak myć ręce? Podstawowe zasady:
- myj ręce ok. 30 sekund
- rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
- nabierz tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni
- dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie- najpierw wnętrza dłoni
- następnie niech wnętrze jednej dłoni pociera wierzch drugiej dłoni
- pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
- na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem
Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.
(Żródło: GIS https://gis.gov.pl/)
Polski NFZ uruchomił infolinię udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590