Nowoczesne rozwiązania do walki z wirusami — medyczna szafa AirDresser i bramka dezynfekcyjna
Medycyna stale korzysta z nowoczesnych technologii w celu podniesienia jakości świadczonych usług. Od pewnego czasu w polskich szpitalach są zainstalowane medyczne szafy AirDresser, które błyskawicznie usuwają z odzieży medycznej szkodliwe substancje, alergeny i patogeny. W celu podniesienia ochrony przed patogenami Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu zainstalowało przy wejściu do swojej przychodni bramkę dezynfekcyjną z automatycznym pomiarem temperatury. Dowiedz się więcej o tych nowoczesnych urządzeniach.
Czym są szafy AirDresser?
Choć pandemia dotknęła wszystkich, szczególnie mocno uderzyła w pracowników służby zdrowia, czyli właśnie osoby troszczące się o zarażonych wirusem. Placówki medyczne są narażone na rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów. Nienaganna czystość i sterylność mają kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów.
W zakładach opieki zdrowotnej przekształconych na szpitale jednoimienne duże znaczenie ma przestrzeganie norm sanitarnych. Jedną z podstawowych zasad jest zagwarantowanie sterylnie czystych uniformów personelowi medycznemu każdego dnia. Ważne, aby odzież i obuwie medyczne cechowały się wysoką jakością i nadawały się do dezynfekcji. Od tego zależy bezpieczeństwo i zdrowie zarówno pacjentów, jak i ogromnej rzeszy pracowników szpitala. Dotychczasowe metody czyszczenia wymagają zbyt wiele czasu i często okazują się nieskuteczne. Marka Samsung postanowiła wspomóc medyków i przekazać do wybranych placówek swoje najnowsze osiągnięcie, które cechuje się zdecydowanie większą efektywnością oraz czasem pracy.
Niecodzienny prezent otrzymał m.in. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA oraz szpitale jednoimienne zrzeszone w Polskiej Federacji Szpitali. Mowa o szafach AirDresser firmy Samsung, które ekspresowo usuwają z ubrań wirusy, bakterie, alergeny, szkodliwe substancje czy zapachy. Urządzenia te zapewniają higieniczną czystość poprzez wykorzystanie pary wodnej oraz gorącego powietrza.
Jak działają szafy AirDresser?
Szafy AirDresser pozwalają na natychmiastowe i skuteczne wyczyszczenie uniformów, które od razu nadają się do założenia. Sprezentowane szpitalom szafy pomogą nie tylko w walce z koronawirusem, ale także w dalszej perspektywie zapewnią zdecydowanie wyższy poziom higieny odzieży pracowników służby zdrowia. Federacja Szpitali jest najbardziej reprezentatywną organizacją pracodawców szpitali w kraju, aktywną także na arenie międzynarodowej jako przedstawiciel polskich szpitali. Do czyszczenia w szafach AirDresser, a także do dezynfekcji z użyciem standardowych metod, dobrze nadają się specjalistyczne ubrania i buty medyczne dr Cichobieg. Cechują się one wyjątkowym designem i wysoką jakością wykonania. Oprócz tego umożliwiają wykonywanie obowiązków zawodowych w sposób sterylny i w pełni higieniczny.
Testy przeprowadzone w Laboratorium Uniwersytetu Korei Południowej udowodniły, że medyczne szafy podczas programu czyszczenia „dezynfekcja” potrafią wyeliminować z odzieży do 99,9% trzech typów wirusów: adenowirusów, wirusów grypy, herpeswirusów – oraz dwóch typów bakterii – Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) oraz Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty). Natomiast badania przeprowadzone przez Intertek, globalnego lidera w badaniach i certyfikacji produktów, dowiodły, że Samsung AirDresser podczas tego programu jest w stanie usunąć do 99% roztoczy i kurzu.
Jakie zalety mają szafy AirDresser?
Zdecydowanym ułatwieniem dla szpitali jest również to, że urządzenia te nie wymagają bezpośredniego podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej. Dzięki temu mogą być ustawiane w dowolnym miejscu: w pokojach, salach, czy nawet korytarzach.
„Szereg zalet, które posiada szafa parowa AirDresser, czyni ją idealnym rozwiązaniem dla szpitali jednoimiennych, w których czysta odzież medyczna potrzebna jest bez przerwy i nie można tracić czasu na jej transport do zewnętrznych firm usługowych” – powiedział Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Electronics Polska.
Specjalistyczne szafy trafiły do wybranych szpitali jednoimiennych w całym kraju. Nie jest to pierwszy taki podarunek od firmy Samsung. Wcześniej firma podarowała pralki i suszarki do Związku Zawodowego Pracowników Państwowego Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego przy „Meditrans”.
Co warto wiedzieć o bramce dezynfekcyjnej?
W miejscu, gdzie codziennie przebywają dziesiątki osób z obniżoną odpornością, spowodowaną nowotworami oraz leczeniem chemioterapią, dodatkowa ochrona jest niezbędna. Nowe urządzenie, zainstalowane w przychodni onkologicznej, dokonuje pomiaru temperatury ciała pacjentów, co wstępnie pozwala uniemożliwić wejście osobom z infekcją oraz dezynfekuje odzież i obuwie pacjentów. Bramka jest kolejnym elementem systemu ochrony, uzupełniającym obowiązujący od początku pandemii ścisły reżim sanitarny. W szpitalu panuje całkowity zakaz odwiedzin, natomiast pacjenci, przed przyjęciem, poddawani są wstępnej analizie stanu zdrowia oraz są testowani na obecność Sars-Cov-2.
Bramki dezynfekujące są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w dużych obiektach takich jak szkoły czy instytucje kultury. Technologia opiera się przeważnie na rozpylaniu mgły z preparatu dezynfekującego, zalecanego przez WHO i niezawierającego alkoholu. Cząsteczki płynu mają wielkość poniżej 10 μm, dzięki czemu odzież pozostaje sucha.
Eksperci podkreślają, że mimo rozpoczętych już szczepień na COVID dalej obowiązuje zachowywanie dystansu społecznego, bezwzględne zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcja i częste mycie rąk.