Scrubsy medyczne — czy wiesz, czym są?
Scrubsy medyczne — czy wiesz, czym są?

 Scrubsy medyczne — czy wiesz, czym są?

Pracownicy branż medycznych, którzy chcą zaopatrzyć się w uniform odpowiedni dla swojej specjalności, coraz częściej spotykają się z terminem scrubs. Czym są tajemnicze scrubsy medyczne? To rodzaj odzieży ochronnej przeznaczonej dla lekarza, pielęgniarki i pozostałego personelu medycznego. Nadaje się do noszenia na terenie szpitala czy poradni zdrowia. Dowiedz się więcej na temat popularnych scrubsów!

Co oznacza scrubs?

Co oznacza termin scrubs i skąd tak właściwie się wziął? Mówiąc najprościej, pierwotne znaczenie słowa „to scrub” jest bezpośrednio skorelowane z czyszczeniem/szorowaniem, które personel szpitali wykonuje pomiędzy poszczególnymi zadaniami. To luźna interpretacja, dlaczego w taki sposób opisywane są scrubs. Termin ten spopularyzował popularny amerykański serial komediowy o takim właśnie tytule, który opowiadał o załodze pewnego nieistniejącego w rzeczywistości szpitala. W Polsce tytuł Scrubs został potraktowany luźnym tłumaczeniem: „Hoży doktorzy”, a samą produkcję można było oglądać na antenie Comedy Central.

Co wchodzi w skład scrubs?

Do scrubsów zalicza się ubrania i komplety medyczne takie jak sukienki, spodnie, bluzy i fartuchy medyczne, a także nakrycia głowy oraz buty. Wymienione wyżej części garderoby są noszone przez lekarzy, chirurgów, pielęgniarki i pielęgniarzy, a także pozostały personel medyczny. Estetyczny wygląd oraz komfort noszenia sprawiły, że scrubsy zyskały popularność wśród wielu specjalizacji.

Ubrania medyczne cechują się wygodnym, luźnym krojem, który nie ogranicza ruchów oraz wspomaga wentylację. Odzież medyczna szyta jest z materiałów niepylących, które dobrze odprowadzają wilgoć, oraz jest odporna na uszkodzenia i zabrudzenia. Różnorodność modeli i wzorów pozwala na wyrażenie siebie. Kolorowe, ciekawe wzory przykuwają uwagę zwłaszcza młodych pacjentów. W zależności od placówki dress code może się różnić, jednak w większości przypadków wzorzyste mundurki medyczne są dozwolone.

Pracownicy medyczni zobowiązani są też do zmiany obuwia w miejscu pracy, aby nie wnosić patogenów do placówki. Obuwie medyczne charakteryzują wygoda i niezawodność. Buty medyczne muszą być wykonane z tworzywa, które łatwo się czyści i można stosować na nich środki dezynfekujące. Podeszwy butów dla pracowników medycznych są antypoślizgowe, aby sprawdzały się także na śliskich powierzchniach.

Kto nosi scrubsy?

Na oddziałach szpitalnych scrubsy noszone są przez cały personel medyczny, chroniąc pracowników i pacjentów poprzez ograniczenie przenoszenia drobnoustrojów. Scrubsy medyczne są używane także przez odwiedzających. Jednorazowe fartuchy medyczne zwiększają sterylność oddziału. Można je często zobaczyć na oddziałach noworodkowych oraz w przypadku oddziałów, gdzie przebywają pacjenci z obniżoną odpornością (np. pacjenci onkologiczni).

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium