Rozmiary butów: o ile but powinien być większy?
Odpowiedni rozmiar buta to podstawa komfortowego poruszania się – chyba nikt nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Te mogą się jednak pojawić, gdy przyjdzie czas kupić albo zamówić sobie buty. Większość osób niby zna swój rozmiar, ale i tak zdarza się, że wybrana para jest za wąska, za szeroka, za długa… Jak uniknąć tego typu problemów? Wyjaśniamy.
Odpowiednie rozmiary butów – podstawa komfortu
Zakup butów zwykle zaczyna się od wybrania interesującego modelu, a zaraz potem rozmiaru. Ten parametr jest podstawą komfortowego chodzenia, a nawet więcej – zdrowej postawy. Zbyt małe buty obcierają, a przy dłuższym noszeniu powodują deformacje stóp, które nierzadko wymagają potem wizyt u ortopedy i korygowania powstałych wad. Zbyt luźne buty to również nie jest dobry pomysł – stopa się w nich przesuwa, nie jest stabilna, co powoduje, że również powstają otarcia.
Wybór odpowiedniego rozmiaru jest szczególnie istotny u dzieci – w żadnym razie nie powinno się kupować im butów „na zaś”, czyli większych o rozmiar. Spowoduje to trudne do odwrócenia wady stóp i postawy, które będą wymagały wieloletniego korygowania przez specjalistów.
Właściwy rozmiar buta – jak go dobrać?
Kupowanie butów w sklepie stacjonarnym ma tę przewagę, że każdą parę można przymierzyć i spędzić w niej kilka, kilkanaście minut na sprawdzeniu, czy na pewno dany rozmiar jest w porządku. Popularne obecnie zakupy online ograniczają możliwość zmierzenia kilkunastu par w różnych rozmiarach – mało kto zamawia takie ilości do domu, by ostatecznie zostawić jedną parę, a resztę odesłać.
Jak więc zminimalizować ryzyko zamówienia nieodpowiednich butów? Przede wszystkim należy dokładnie zmierzyć swoją stopę. Najlepszym sposobem jest obrysowanie jej kształtu na kartce. Jak to poprawnie zrobić?
- Postaw gołą stopę całym ciężarem na kartce położonej na równej powierzchni – najlepiej na podłodze. Nie dociskaj jej nienaturalnie, niech swobodnie leży.
- Obrysuj kształt stopy ołówkiem trzymanym prostopadle do kartki.
- Następnie, przy pomocy linijki, narysuj prostą linię od pięty do najdłuższego palca (zwykle jest to paluch, choć zdarza się też, że drugi palec jest dłuższy).
Ile centymetrów trzeba dodać do wymierzonej długości? Przyjmuje się, że aby stopa czuła się w bucie komfortowo, do odkrytych butów należy doliczyć około 0,5 cm, a do zakrytych około 1 cm. Jest to tyle, by buty nie były zbyt luźne, ale zapewniały stopie swobodę ruchów. Uzyskany pomiar porównaj z tabelą rozmiarów dostępną u każdego producenta. Nie zawsze ta sama długość wkładki będzie oznaczała ten sam rozmiar!
Pomiar długości wkładki najlepiej jest robić po południu, gdy stopa jest nieco zmęczona po całym dniu. Rano jest jeszcze wypoczęta, a przez to smuklejsza i niespuchnięta – może okazać się, że będzie miała mniejszą szerokość niż mierzona wieczorem.
Dowiedz się więcej, czytaj: Jak wybrać rozmiar buta online?
Co zrobić ze zbyt małymi albo za dużymi butami?
Kupiłeś buty, które okazały się po kilku godzinach noszenia za ciasne albo zbyt duże? Nie musisz odkładać ich do szafy – czasem wystarczy znać sprytne triki!
- Buty zbyt małe/zbyt ciasne możesz spróbować rozchodzić – jednym z babcinych sposobów na rozciągnięcie obuwia jest chodzenie w mokrych skarpetach. Bardziej profesjonalną metodą jest oddanie za małej pary do szewca, który na specjalnych urządzeniach ją rozciągnie. Nie zawsze jest to jednak możliwe – zwykle bez problemu rozchodzą się jedynie buty z naturalnej skóry.
- Buty zbyt duże/zbyt luźne – jeśli potrzebujesz skorygować za szeroką lub zbyt długą parę, z reguły poradzą sobie z tym odpowiednie wkładki. Czasem można przy ich pomocy naprawdę znacznie zmniejszyć rozmiar. Sprawiają, że przestrzeni w bucie jest mniej, więc stopa „nie lata”.
Dobranie właściwego rozmiaru buta to podstawa komfortowego poruszania się i najlepszy sposób na zminimalizowanie otarć. Jeśli kupujesz obuwie online, np. klapki czy chodaki medyczne – zanim zamówisz kolejną parę, zmierz swoją stopę i porównaj wynik z tabelą producenta. Unikniesz dzięki temu nietrafionych zakupów.