Szpital pediatryczny – opieka nad małym pacjentem
Szpital pediatryczny – opieka nad małym pacjentem

Pobyt dziecka w szpitalu pediatrycznym

Pobyt dziecka w szpitalu jest bardzo trudnym doświadczeniem zarówno dla nich samych, jak i rodziców. Rodzina jest wystawiona na wielką próbę. Co powinniśmy zrobić, aby pobyt w szpitalu nie był dla dziecka wielką traumą? Czy można się przygotować na wizytę w szpitalu?

Oswojenie szpitala

Oczywiście nikt nie chce, aby jego dziecko musiało zostać w szpitalu. Niestety nie możemy przewidzieć wypadków lub chorób. Jeśli ratowanie zdrowia lub życia wymaga pobytu na oddziale pediatrycznym dobrze jest, aby dziecko było oswojone z wizją szpitala.

Kiedy wydarzy się jakiś wypadek lub dziecko zachoruje i potrzebuje bardziej specjalistycznej pomocy, warto w drodze na izbę przyjęć porozmawiać z dzieckiem o tym, co je czeka. Trzeba jednak uważnie dobierać słowa tak, aby dziecka nie przestraszyć. Nie można jednak zakłamywać rzeczywistości, gdyż dziecko będzie czuło się oszukane. Nie warto mówić, że „ukłucie nie boli”, lepiej powiedzieć „możesz poczuć ból, ale szybko minie”. Dzieci, które wiedzą, co się będzie  z nimi działo, na czym polegają badania i do czego służą, lepiej współpracują z lekarzami.

Nawet gdy dziecko jest zdrowe i nie zapowiada się na wizytę w szpitalu, warto wcześniej przejrzeć z dzieckiem książeczki, które pomagają oswoić rzeczywistość. Wyposażenie się w literaturę dziecięcą poświęconą pierwszej wizycie u dentysty, lekarza i pracy personelu medycznego w szpitalu, pomaga dziecku zaakceptować nagłe zdarzenia i konieczność skorzystania z pomocy.

Jeśli dziecko jest małe, możecie bawić się w szpital. Pacjentami mogą być lalki i misie. Dziecko może dawać zastrzyk misiowi przy pomocy zabawkowej strzykawki lub robić prawdziwy opatrunek maskotce. Ważne jest, aby każda taka zabawa kończyła się szczęśliwym zakończeniem i powrotem do rodziny.

Lekarze i personel medyczny w szpitalach pediatrycznych

Lekarze i pracownicy medyczni doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak trudny jest to czas dla małego pacjenta. Dlatego pomieszczenia w szpitalach pediatrycznych zawsze są w przyjemnych kolorach, a na ścianach często znajdują się wesołe obrazki. Lekarze także starają się dopasować do otoczenia i sprawić przyjazne wrażenie. Dlatego na oddziałach pediatrycznych pracownicy noszą zwykle kolorową odzież medyczną w miłe dla oka printy i wzory.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium