Środki ochrony indywidualnej
Środki ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej to wszelkiego rodzaju środki wykorzystywane przez pracownika w celu jego ochrony przed zagrożeniami.

 

Środki ochrony indywidualnej – wyjaśnienie pojęcia

Zgodnie z dyrektywą 89/656/EWG termin: indywidualne wyposażenie ochronne oznacza każdy sprzęt przeznaczony do używania lub noszenia przez pracownika w celu ochrony przed zagrożeniami, zarówno przed czynnikami niebezpiecznymi, jak i szkodliwymi oraz wszelkie wyposażenie dodatkowe wykorzystane do tego celu. Środki ochrony indywidualnej pomagają zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy, zwłaszcza w zakładach przemysłowych, na halach oraz budowach. Reguły stosowania środków ochrony indywidualnej określono w załączniku nr 2 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Do najpopularniejszych środków ochrony indywidualnej należą na przykład: obuwie ochronne, hełmy, okulary, szelki, amortyzatory oraz kombinezony. Nie zalicza się do niej zwykłej odzieży roboczej, przedmiotów służących do samoobrony czy wyposażenia używanego przez sportowców lub służby mundurowe.

 

Rodzaje środków ochrony indywidualnej

Rodzaje środków ochrony indywidualnej zostały wyszczególnione w tabeli 3 zawartej w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie BHP.

 

Środkami ochrony indywidualnej są:

 

  • odzież ochronna (kombinezony, bluzy, fartuchy, ochraniacze, osłony)
  • środki ochrony głowy (hełmy ochronne, czapki, czepki i stożki, kaptury)
  • środki ochrony kończyn górnych (rękawice i ochraniacze)
  • środki ochrony kończyn dolnych (buty, chodaki, kalosze, trepy, ochraniacze różnych części kończyny dolnej, getry)
  • środki ochrony twarzy i oczu (okulary, gogle, osłony twarzy, przyłbice)
  • środki ochrony słuchu (wkładki przeciwhałasowe, nauszniki i hełmy przeciwhałasowe)
  • środki ochrony układu oddechowego (m.in. sprzęt oczyszczający do pracy ciągłej, sprzęt izolujący do pracy ciągłej, sprzęt ucieczkowy oczyszczający oraz izolujący)
  • środki izolujące cały organizm (m.in. środki z doprowadzeniem powietrza)
  • środki ochrony przed upadkiem z wysokości (uprzęże, w tym szelki bezpieczeństwa i pasy biodrowe, linki bezpieczeństwa, amortyzatory, urządzenia samohamowne)
  • dermatologiczne środki ochrony skóry (kremy, pasty, maści, środki oczyszczające skórę, środki regenerujące skórę).

 

Środki ochrony indywidualnej stanowią jeden z najważniejszych sposobów zapobiegania wypadkom przy pracy oraz chorobom zawodowym, dlatego też nie należy lekceważyć ich używania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium