Scrubsy medyczne – czym są?
Scrubsy medyczne – czym są?

Co to takiego scrubsy medyczne? To rodzaj odzieży ochronnej przeznaczonej dla lekarza, pielęgniarki i pozostałego personelu medycznego do noszenia na terenie szpitala czy poradni zdrowia. Pierwotnie ubiór tego typu wyglądał jak suknia, następnie został wyparty przez fartuchy, a dzisiaj szpitalne korytarze zostały zdominowane przez scrubsy – bluzy, spodnie, koszulki – krótko mówiąc: różnorodną odzież medyczną.

Odzież medyczna dla lekarza i nie tylko

Początkowo scrubsy miały jednolity kolor (na przykład jasnozielony, czy błękitny w przypadku lekarza i jasnoróżowy w przypadku pielęgniarek) i wszyscy pracownicy danego szpitala czy oddziału wyglądali niemal identycznie (zwłaszcza w nałożonych maseczkach chirurgicznych). Jasny, „gładki” kolor pomagał szybko zidentyfikować zanieczyszczenia czy płyny ustrojowe, z którymi personel medyczny spotykał się podczas zabiegów czy operacji, ale także ułatwiał identyfikację pracowników na szpitalnych korytarzach. W zależności od placówki opieki zdrowotnej personel medyczny wciąż może być zobowiązany do noszenia jednokolorowych fartuchów, takich jak biały lub niebieski, jednak coraz częściej pojawiają się odstępstwa od tej zasady i coraz częściej placówki, które mają mniej rygorystyczne zasady, pozwalają swoim pracownikom nosić różne kolory i wzory. Dzisiaj odzież medyczna dostępna jest w niezliczonych ilościach odcieni, o różnych krojach i charakterach (dla przykładu innego rodzaju będzie zestaw dla pediatry, innego dla stomatologa, pielęgniarki czy okulisty). Noszenie scrubsów urosło wręcz do manifestacji wykonywanego zawodu, tak jak dawniej zakładanie białego fartucha i przewieszanie statoskopu przez szyję.

Co oznacza termin Scrubs?

Co tak naprawdę oznacza termin: „Scrubs” i skąd tak właściwie się wziął? Mówiąc najprościej, pierwotne znaczenie słowa „to scrub” jest bezpośrednio skorelowane ze czyszczeniem/szorowaniem, które personel szpitali wykonuje pomiędzy poszczególnymi zadaniami. To luźna interpretacja, dlaczego w taki sposób opisywane są Scrubs. Termin ten, natomiast, spopularyzował popularny amerykański serial komediowy o takim tytule właśnie, który opowiadał o załodze pewnego nieistniejącego w rzeczywistości szpitala. W Polsce tytuł „Scrubs” został potraktowany luźnym tłumaczeniem: „Hoży doktorzy”, a sam serial oglądać można było na antenie Comedy Central.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium