Klasyczna kratka czy drapieżna panterka, a może kubistyczna geometria lub nowoczesne printy? Wybór jest ogromny, a z każdym rokiem młodzi projektanci wychodzą z nowymi koncepcjami. Największe domy mody lubią czerpać inspiracje modowe z poprzednich dekad i łączyć je z świeżymi pomysłami. Przyjrzyjmy się trochę jak wzornictwo ewoluowało na przestrzeni lat.
Wzory w pierwszej połowie XX w
Wzory tak naprawdę od zawsze są w modzie. Zmianie ulega jedynie ich natężenie oraz trend na konkretny wzór. Kiedyś wzory były minimalistyczne. Na początku XX wieku, noszono głównie gładkie ubrania. Najczęściej występującym wzorem były delikatne paski i prążki. Ubrania częściej zdobione były haftami lub falbanami. W latach dwudziestych mężczyźni zaczęli nosić garnitury w kratę, a te pasiaste stały się bardziej wyraziste i tak właściwie jeśli chodzi o wzornictwo, to ten trend utrzymywał się do lat pięćdziesiątych. Zmianie ulegały bardziej fasony lub nieznacznie kolory i wielkość wzoru. Kraty i paski pojawiły się także w modzie damskiej, gdyż kobieca garderoba mocno inspirowana była wtedy modą męską i preferowany był styl na chłopczycę. Lata trzydzieste przywróciły w damskim stylizacjom więcej subtelności i zwiewne sukienki często posiadały motywy kwiatowe. W latach czterdziestych sukienki prezentowały się z drobnymi kropkami, pasami z ukosa, a także wciąż modną kratką. Lata pięćdziesiąte charakteryzowały się większą odwagą kolorystyczną, powiększonymi wzorami i słynnym deseniem polka dots czyli dużymi grochami.
Wzornictwo drugiej połowy XX w
Lata sześćdziesiąte to ogromny przełom zarówno w modzie damskiej, jak i męskiej. Królowały wtedy kolory pastelowe i różnorodne wzory od grochów, pasków po śmiałe wzory geometryczne. Męska garderoba zmieniła się nie do poznania. Panowie zaczęli nosić kwieciste koszule, a kultura hipisowska, która zaczęła rozwijać się pod koniec dekady, mocno namieszała w modzie pod kątem kolorów, wzorów, a zwłaszcza fasonów. Panowie ceniący sobie elegancję zakładali kamizelki w romby. Lata siedemdziesiąte znane są ze stylu disco, hipisowskich kwiatów i etnicznych motywów. Moda lat osiemdziesiątych przyniosła ekstrawaganckie wzory zwierzęce (leopard, zebra i tygrys), a także duże wzory geometryczne. Od tego momentu, aż do czasów obecnych trendy były zbliżone dla obu płci. Moda rockowa znów przywróciła kratkę, lecz w bardziej drapieżnych odcieniach. Odważne kolory i wzory zdominowały świat mody. Wzornictwo w okresie około milenijnym delikatnie wyhamowało na rzecz gładkiego denimu. Jednak inspiracje z minionych lat wciąż wracają do świata mody. Nowoczesne technologie druku cyfrowego umożliwiły w kolejnych latach drukowanie na materiałach dosłownie wszystkiego. Obecnie zdobienie wzorami możliwe jest na każdym materiale. Dlatego, oprócz odzieży, wzorzyste stały się także buty i torebki. Modne stały ubrania z pełnym printem przedstawiające na przykład krajobrazy lub znane motywy sztuki.