Odzież medyczna: raport globalny
Rynek tekstyliów medycznych w 2021 roku odnotował 4,75% wzrostu sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego. Zgodnie z badaniem rynku przeprowadzonym przez Technavio przemysł tekstyliów medycznych ma dalej się rozwijać, w efekcie czego ma wzrosnąć o 3,36 miliarda USD od 2020 do 2025 roku, przy przyspieszonym skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu (CAGR) wynoszącym 5,01%. Region Azja-Pacyfik (APAC) odnotuje najwyższą stopę wzrostu 43% spośród pozostałych regionów. Chiny i Indie są kluczowymi rynkami tekstyliów medycznych w APAC.
Perspektywy rynku regionalnego
Rynek tekstyliów medycznych opiera się na małych przedsiębiorstwach. Sprzedawcy wdrażają różne strategie wzrostu, takie jak koncentracja na dostawie produktów za pośrednictwem wielu kanałów dystrybucji, aby konkurować na rynku. Ekspansja różnych mniejszych gałęzi przemysłu produkującego sprzęt medyczny pomogła w rozwoju rynku tekstyliów medycznych w regionie Azji i Pacyfiku. Szybka produkcja tekstyliów medycznych w krajach takich jak Indie, Malezja, Chiny, Korea Południowa i Japonia, a także lokalna produkcja tekstyliów medycznych w Chinach i Korei Południowej są ważnymi czynnikami wzrostu dla rynku tekstyliów medycznych w regionie Azji i Pacyfiku. Ponadto Chiny są czołowym producentem tekstyliów medycznych na świecie i w regionie APAC ze względu na wzrost popytu na kompozyty włókien i naturalnych polimerów w regionie.
Najnowsze trendy napędzające rynek
Włókniny medyczne są wykorzystywane w szerokiej gamie artykułów, w tym we wkładkach chłonnych, produktach dla osób nietrzymających moczu oraz strojach dla pacjentów i personelu. Od wielu lat znajdują zastosowanie również w takich artykułach jak: pieluchy dziecięce, pościel, koce, opatrunki na oparzenia, fartuchy, bielizna jednorazowa, opatrunki, urządzenia do podawania leków, maski na twarz, poduszki, ochraniacze na buty, gąbki, ręczniki i chusty.
Włókna naturalne i syntetyczne wykorzystywane są do produkcji włóknin medycznych. Miazga drzewna, bawełna i sztuczny jedwab to przykłady włókien naturalnych stosowanych w włókninach medycznych. Miazga drzewna jest wykorzystywana ze względu na swoją wyraźną chłonność, masę i niski koszt, podczas gdy bawełna i sztuczny jedwab są wystarczająco miękkie, aby można je było stosować bezpośrednio na rany.
Trend na rynku tekstyliów medycznych
Nanowłókna to rodzaj jednowymiarowego nanomateriału, który jest wykorzystywany w różnych zastosowaniach medycznych. Nanowłókniny mają dużą powierzchnię i porowatość, co wspomaga przyczepność komórek, a także przyczepność białek i cząsteczek leków. Te cechy odróżniają je od ich mikro- i makro-kuzynów wykonanych z tych samych materiałów. Gojenie ran za pomocą inżynierii tkankowej i dostarczanie leków to tylko niektóre z medycznych zastosowań nanowłókien. W ludzkim ciele włókna te z powodzeniem ułatwiają proliferację komórek i odbudowę tkanek. W rezultacie w całym okresie prognozy zwiększone zapotrzebowanie na nanowłókna w branży medycznej będzie miało korzystny wpływ na światowy rynek tekstyliów medycznych.
Najnowsze prognozy
W 2022 roku rynek tekstyliów medycznych kontynuował swój wzrost, odnotowując 5,12% wzrostu sprzedaży w porównaniu do roku poprzedniego. Najnowsze prognozy wskazują, że rynek ten będzie dalej się rozwijać, a przewidywany wzrost wyniesie 3,76 miliarda USD od 2021 do 2026 roku, ze skumulowanym rocznym wskaźnikiem wzrostu (CAGR) wynoszącym 5,18%. Region Azja-Pacyfik (APAC) nadal dominuje, z prognozowaną najwyższą stopą wzrostu na poziomie 45%. Chiny i Indie pozostają kluczowymi rynkami, a rozwój produkcji tekstyliów medycznych w tych krajach przyczynia się do globalnego wzrostu sektora[1].
Wpływ pandemii COVID-19 na rynek tekstyliów medycznych
Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na rynek tekstyliów medycznych, zwiększając zapotrzebowanie na produkty takie jak: maseczki, rękawiczki, odzież ochronna i inne wyroby jednorazowego użytku. Wielu producentów zmieniło swoje linie produkcyjne, aby sprostać rosnącemu popytowi na te artykuły. Wzrost zapotrzebowania na środki ochrony osobistej (PPE) przyczynił się do przyspieszenia innowacji i wprowadzenia nowych technologii w produkcji tekstyliów medycznych.
-------------------------------------