Obuwie ortopedyczne, a buty profilaktyczne
Te terminy często są mylone, a w rzeczywistości są to dwa rodzaje obuwia, które mają różne zastosowanie. Kto powinien nosić buty profilaktyczne i jakie są jego zalety? Dla kogo noszenie butów ortopedycznych jest koniecznością? Poznajmy podobieństwa i różnice.
Buty ortopedyczne
Obuwie ortopedyczne posiada specjalną konstrukcję, pozwalającą na korektę zniekształconych stóp. Takie obuwie przeważnie polecane jest dzieciom, a także osobom po zabiegach. Specjalistyczne obuwie ortopedyczne nosi się w celu zabezpieczenia wyników leczenia operacyjnego, a także zachowawczego w przypadku deformacji oraz chorób stóp i stawu skokowego. Obuwie ortopedyczne dobierane jest przez lekarza specjalistę i dostosowane jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. Noszenie takiego obuwia nie tylko pozwala na ustabilizowanie stopy, ale także chroni przed konsekwencjami wynikającymi ze złej postawy ciała. Noga, która jest krótsza, lub krzywo stawiana stopa prowadzi do powstawania napięć i asymetrii całego ciała. Powoduje to istny efekt domina i szereg kolejnych schorzeń postawy ciała.
Buty profilaktyczne
Obuwie profilaktyczne podobnie jak buty ortopedyczne pomagają zadbać o zdrowie stóp i postawy ciała, jednak dedykowane są dla osób zdrowych. Takie buty można dobierać we własnym zakresie zgodnie z własnymi upodobaniami. Noszenie obuwia profilaktycznego rekomendowane jest dla osób, które często pracują przez wiele godzin w pozycji stojącej. Tego typu buty pomagają zadbać o zdrowy kształt stopy, zapobiegają bólom nóg i kręgosłupa, a do tego zapewniają duży komfort przez cały dzień pracy. Obuwie profilaktyczne często nazywane jest obuwiem zdrowotnym, a także obuwiem medycznym (nie tylko dlatego, że noszą je lekarze i pielęgniarki). O zdrowie swoich stóp powinny zadbać wszystkie osoby, które pracują na stojąco, czyli fryzjerzy, pracownicy salonów SPA, fizjoterapeuci, pracownicy medyczni. Wśród obuwia profilaktycznego wyróżnić można bardzo popularne chodaki medyczne, które wpływają na właściwy rozkład masy ciała podczas poruszania się. Na rynku obuwia medycznego coraz częściej pojawiają się modele przypominające klasyczne obuwie, bez utraty ich prozdrowotnych właściwości.