Obciążenie psychiczne w zawodzie lekarza
Obciążenie psychiczne w zawodzie lekarza

Zdrowie psychiczne to bardzo ważny temat we wszystkich grupach zawodowych. Jednak dla służby medycznej ostatnie lata były wyjątkowo trudne z powodu pandemii. Praca z ludźmi, nocne zmiany oraz częste nadgodziny są typowym powodem wypalenia zawodowego. Jakie są sposoby na radzenie sobie z obciążeniami psychicznymi w zawodzie lekarza?

Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu w zawodzie lekarza?

Wypalenie zawodowe dotyka najczęściej osoby, które mają bezpośredni kontakt z ludźmi. Do tej grupy należą właśnie lekarze. Kontakty z ludźmi o różnych charakterach, a do tego bardzo często mierzenie się z ich emocjami, wynikającymi ze złego stanu zdrowia, to zadanie bardzo trudne. Misją lekarzy jest ratowanie zdrowia i życia pacjentów. Niestety, w niektórych sytuacjach lekarze są bezradni. Niepowodzenia odciskają piętno na ich psychice.

Lekarzu dbaj o siebie!

Aby uniknąć wypalenia zawodowego i jak najdłużej cieszyć się ze swojej pracy stosuj zasady higieny pracy i umysłu.

  1. Ustal swoje priorytety. Praca jest bardzo ważna, ale życie osobiste jest jeszcze ważniejsze. Będąc zadowolony ze swojego życia osobistego, będziesz bardziej produktywny w pracy.
  2. Zaplanuj tydzień. Wiadomo, że w zawodzie lekarza trudno o regularny rytm dnia, ze względu na dużą dynamikę pracy (zwłaszcza w szpitalu). Trzeba jednak w miarę możliwości dbać o regularne posiłki i odpoczynek.
  3. Naucz się mówić „nie”. Lekarze zobowiązali się do pomocy drugiemu człowiekowi. Pamiętajmy, że lekarze nie mogą przekraczać swoich granic wytrzymałości i mogą odmówić pomocy, aby móc się zregenerować i zadbać o swoje zdrowie po ciężkiej pracy.
  4. Rób przerwy w pracy. Jeśli to tylko możliwe korzystaj z momentów, gdy na oddziale jest spokój, a pod gabinetem nie ma kolejki pacjentów. Popatrz przez okno na zieleń lub zamknij na chwilę oczy.
  5. Dbaj o zdrowie. Odżywiaj się w miarę możliwości regularnie i przede wszystkim zdrowo. Uprawiaj sport i wysypiaj się.
  6. Otaczaj się ludźmi o pozytywnym nastawieniu. Relacje ze współpracownikami mają ogromne znaczenie jeśli chodzi o zadowolenie z pracy.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium