O butach i skarpetach, czyli świąteczne zwyczaje
O butach i skarpetach, czyli świąteczne zwyczaje

O butach i skarpetach, czyli świąteczne zwyczaje

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który jest celebrowany prawie na całym świecie. Ze względu na różnice kulturowe i geograficzne wokół Świąt Bożego Narodzenia wytworzyły się różne legendy i tradycje. Niektóre z nich związane są ze Świętym Mikołajem, Gwiazdorem, Mędrcami ze Wschodu, zwyczajem obdarowywania się prezentami, a także butami i skarpetami.  To, co jest niezmienne na całym świecie w okresie świątecznym, to spotykanie się z rodziną i wspólne spożywanie posiłków.

Gdzie i kiedy Mikołaj zostawia prezenty?

W niektórych regionach Polski, ale także w innych krajach europejskich, Święty Mikołaj wkłada prezenty do butów. Przeważnie są to drobne prezenty jak puzzle, skarpetki i słodycze. Aby otrzymać podarunek od Mikołaja lub Gwiazdora, trzeba spełnić pewne warunki. Przede wszystkim dzieci muszą być grzeczne, ale oprócz tego buty, w których mają pojawić się prezenty muszą być nienagannie czyste i wypastowane. Z tego powodu niektóre dzieci, wieczór 5 grudnia spędzają z szczotką i pastą do butów, sumiennie czyszcząc i polerując swoje buciki. Efektów tej pracy nie powstydziłby się zawodowy pucybut.

Ciekawy zwyczaj związany z dziecięcymi butami obchodzi się na Islandii. Niektóre dzieci pewnie pozazdroszczą tej tradycji swoim Islandzkim kolegom i koleżankom, gdyż ci szczęśliwcy mogą otrzymać nawet trzynaście prezentów. Otóż na trzynaście dni przed Bożym Narodzeniem ze swoich kryjówek wychodzą stworzenia podobne do trolli zwane jólasveinarnir. Rozpoczyna się wtedy okres Yuletide, w którym dzieci wystawiają wieczorem  za okno swoje buty i codziennie inny jólasveinarnir wkłada grzecznym dzieciom drobny upominek. Nieposłuszne dzieci czeka niestety przykra niespodzianka w postaci gnijącego ziemniaka.

W Stanach Zjednoczonych popularny jest zwyczaj zostawiania prezentów w skarpetach wiszących na kominie. Tradycja ta związana jest z legendą, w której Święty Mikołaj Biskup, słysząc o ogromnej biedzie pewnej rodziny, wrzucał przez komin sakiewki z pieniędzmi, które następnie wpadały do skarpet suszących się na kominku. Według tradycji wywodzącej się z Włoch niegrzeczne dzieci miały znajdować w skarpetach kawałek węgla.

Mikołaj może przynieść prezent lub rózgę w nocy 6 grudnia pod poduszkę, natomiast w Wigilię pod choinkę. W niektórych krajach Prezenty Świąteczne pod choinką można znaleźć dopiero Bożonarodzeniowy poranek. W Hiszpanii zaś najbardziej wyczekiwanym dniem jest 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Dzieci piszą wtedy listy do biblijnych mędrców z listą podarków, jakie chciałyby otrzymać i ustawiają swoje buty przy drzwiach wejściowych lub na balkonach, gdzie rano 6 stycznia znajdują upragnione prezenty.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium