Historia Chodaków
Historia Chodaków

Drewniaki,  saboty, klompen – to wszystkie nazwy znanych od czasów średniowiecza drewnianych butów zwanych najczęściej chodakami. Słowo chodak, odnosi się także do butów skórzanych, które były charakterystyczne m.in. dla Słowian Bałkańskich. My jednak skupimy się na chodakach drewnianych z których słyną przede wszystkim Holendrzy, Francuzi, Belgowie, Niemcy, Hiszpanie. W Polsce pojawiały się w charakterze butów roboczych. Na obszarach Polski zachodniej chodzono również w półdrewniakach, czyli butach o drewnianej podeszwie i skórzanym wierzchu.

Charakterystyka chodaków


Chodaki, zakrywające znaczną część stopy, od średniowiecza wykonywane były ręcznie, przy pomocy pilników i dłut. Proces ich powstwania został zmechanizowany w XIX wieku na skutek industrializacji. Do produkcji wykorzystywano brzozę, wierzbę, buk, topolę gdyż są to gatunki drzew, których drewno było lekkie i łatwe w obróbce. Przestrzegano zasady, aby poszczególne pary chodaków wyrabiać z tego samego rodzaju drewna, gdyż zapewniało to jednakową reakcję na wysychanie.   


Główną zaletą chodaków jest ich trwałość. Niestety dłuższe chodzenie wiązało się z bolesnym uciskiem drewna na stopę. W przeszłości, aby uniknąć dyskomfortu wkładano siano lub słomę pomiędzy podbicie, a górną krawędź buta.


Popularność drewnianych butów  była zmienna i uzależniona zarówno od stopnia zamożności. Chodaki początkowo kojarzyły się z biedą- zastępowały drogie obuwie skórzane. W XIX w. głównie były obuwiem rolników, rybaków, robotników fabrycznych. W późniejszych latach chodaki straciły na znaczeniu. Pojawiły się na nowo w okresie II wojny światowej. W czasie powojennego kryzysu funkcjonowały nadal - ale jako wyraz oszczędności – i raczej z wyboru, niż z konieczności.


W latach 70. XX w. chodaki pojawiły się w nowej odsłonie. Stały się produktem modnym i pożądanym, do tego stopnia, że mówiło się nawet o erze „chodakomani”. Zainteresowali się nimi kreatorzy mody projektując modele, które początkowo nawiązywały do pierwotnej formy, a z biegiem lat całkowicie od niej odbiegały. Wersję tradycyjnego chodaka została zmodyfikowana, zarówno pod względem kształtu, jak i wygody.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium