Odzież medyczna — jakie ma znaczenie w pracy medyka?
Uniform medyczny stanowi niezbędny element wizerunku osób pracujących w służbie zdrowia. Najczęściej bluzy medyczne noszą pielęgniarki i lekarze, jednak coraz częściej inni pracownicy medyczni również są zobowiązani do nakładania tego typu odzieży. Oprócz wygody zaletę specjalistycznych ubrań stanowi estetyczny wygląd i możliwość wzbudzania zaufania wśród pacjentów. Co zaskakujące, profesjonalny wizerunek często przekłada się także na jakość i wydajność pracy.
Jak w przeszłości postrzegano uniform medyczny?
Dawniej większość fartuchów medycznych była dostarczana pracownikom przez szpitale i placówki medyczne, a zatem musiały mieć one wspólny mianownik, czyli uniwersalność. Uniform cechował się wówczas brakiem wyrazistości i miał uniwersalny rozmiar. Pasował prawie do każdego ciała. Ponadto charakteryzował się wytrzymałością i nie niszczył się podczas prania przemysłowego. Obecnie pracownicy medyczni coraz częściej kupują odzież medyczną na własną rękę, co daje im możliwość doboru ubrań według własnego gustu.
Projektantka Josie Natori przyznała, że „ma co najmniej 20 wujków, ciotek i kuzynów, którzy są lekarzami i pielęgniarkami”, więc poznała potrzeby odzieżowe pracowników medycznych. Natori spotkała się z Chaitenya’em Razdanem na początku 2020 roku w ramach inicjatywy o nazwie Fashion for the Front Lines, która została stworzona, aby zapewnić środki ochrony indywidualnej służbie zdrowia. „Nigdy wcześniej nie myślałam ubraniach jako o czymś, co może sprawić, że poczujesz się dobrze w miejscu pracy. To dziwne, gdy po prostu zdamy sobie z tego sprawę”. „Dużo mówimy o ludziach, którzy mają za dużo: za dużo rzeczy, za dużo ubrań, za duży wybór” – powiedziała Natori. „Ale to nie dotyczy pracownika służby zdrowia”. Fashion for the Front Lines powstał, by to zmienić.
Jak odpowiednio dobrany uniform medyczny wpływa na wygodę pracy?
Gdy dostrzeżono, że strój ma kluczowe znaczenie nie tylko dla komfortu pracy, ale również dla wydajności wykonywania obowiązków służbowych i zadowolenia pacjentów, zaczęto wprowadzać nowe standardy w „modzie” lekarzy i pielęgniarek.
Pierwszą zauważalną zmianą w ubiorze pracowników medycznych były spodnie. Niezwykle modne stały się dresy typu jogger ze ściągaczami na kostkach. Teraz prawie każda marka, niezależnie od tego, czy jest to dostawca masowy, czy jedna z nowszych marek, oferuje joggery jako alternatywę dla typowych spodni medycznych. Dostępne są również kroje slim fit, spodnie cargo oraz rozkloszowane.
Podobnie bluzki są obecnie lepiej dopasowane do sylwetki, a materiały bardziej funkcjonalne, co umożliwia oddychanie skóry i odprowadzanie wilgoci; mają one kieszenie z zamkami lekko odsuniętymi od siebie, dłuższe wcięcia z tyłu, szwy przy szyi i strategicznie rozmieszczone szlufki do zawieszania identyfikatorów. „Dopasowanie zdecydowanie robi dużą różnicę”, powiedziała pani Hartnick, studentka pielęgniarstwa. Pomogło to wzmocnić pewność siebie, „gdy ciągle wchodzisz do nowych pokoi i poznajesz nowych ludzi. Nie martwisz się, że długopisy wypadną z kieszeni lub że top rozchyli się i odsłoni ciało podczas pochylania się”.
Dlaczego warto nosić odzież medyczną?
W 2012 roku pojawiło się badanie, które udowodniło, że strój ma ogromny wpływ na wykonywaną pracę. Pracownicy laboratorium, którzy mieli profesjonalne fartuchy, wypadali na licznych testach o wiele lepiej niż ci, którzy byli ubrani nieformalnie. Podobne obserwacje zanotowano także w innych grupach zawodowych. Przykładowo policjanci ubrani w mundury zachowują się bardziej formalnie niż ci ubrani po cywilnemu. Wynika z tego wniosek, że uniformy oraz mundury zwiększają motywację i podnoszą poziom zaangażowania pracownika. Pracownicy podchodzą o wiele poważniej do powierzonych im zadań. Fachowa odzież i obuwie medyczne marki dr Cichobieg zapewniają możliwość realizowania obowiązków służbowych w wygodny sposób. Gwarantują utrzymanie profesjonalnego wizerunku bez szkody dla komfortu pracy.
Innym powodem, dla którego warto przyłożyć się do wyglądu w pracy, jest sposób, w jaki odbierają pracowników klienci czy pacjenci. Badania dowodzą, że osoby, które noszą uniformy, są lepiej postrzegane przez otoczenie i oprócz kompetencji przypisuje się im konkretne cechy charakteru. Gdy przypadkowym ludziom pokazywano zdjęcie osoby ubranej w mundur oraz zdjęcie tej samej osoby odzianej w codzienne ubrania, przypisywano jej zupełnie inne cechy. W pierwszym przypadku opisywano osobę jako inteligentną, profesjonalną i godną zaufania, w drugim zaś znajdowały się określenia takie jak niepoważny, a nawet podejrzany. Zdarza się, że pracownicy w rejestracji w przychodni, którzy są ubrani w profesjonalną odzież medyczną, są uznawani za osoby z kompetencjami zbliżonymi do tych, które posiadają lekarze czy pielęgniarki. Dlatego pacjenci próbują się ich radzić w kwestiach zdrowotnych.
Istnieje też związek między profesjonalnym wizerunkiem pracownika a oceną kompetencji przez jego współpracowników. Dlatego warto się przyporządkować danemu dress code’owi. Takie rozwiązanie daje poczucie przynależności do jednego zespołu, który dąży do wspólnego celu.