Co zrobić, żeby buty nie śmierdziały? Przyczyny i zapobieganie

Co zrobić, żeby buty nie śmierdziały? Przyczyny i zapobieganie

Nieprzyjemny zapach dobiegający z szafy albo przedpokoju? Jeśli problem brzydko pachnących butów dotyczy również ciebie, warto coś z tym zrobić nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Czy odór butów może mieć podłoże chorobowe? Jak pozbyć się go domowymi sposobami? Poznaj nasze porady.

 

Dlaczego buty nieprzyjemnie pachną?

Śmierdzące skarpety i buty bywają obiektem żartów, a niektórzy wręcz twierdzą, że to norma po całym dniu chodzenia. Odór dochodzący z butów, które zdejmujesz po całym dniu pracy, ma jednak swoje konkretne podłoże – nie bierze się znikąd! Powodem nieprzyjemnych zapachów są rozkładające się bakterie – stopa poci się w bucie, a to idealne środowisko, aby namnożyły się drobnoustroje.

Najszybciej zaczynają śmierdzieć buty wykonane z syntetycznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza, choć i skórzane zabudowane modele potrafią po pewnym czasie zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Nie musi to być jednak norma!

Warto rozważyć zakup butów medycznych, które są zaprojektowane z myślą o maksymalnym komforcie i zdrowiu stóp. Obuwie medyczne wykonane jest z przyjaznych dla stóp materiałów (naturalna skóra, pianka EVA), co znacznie redukuje pocenie się ich, a tym samym zmniejsza ryzyko namnażania się bakterii powodujących nieprzyjemny zapach. Co więcej, wiele modeli butów medycznych jest wyposażonych w specjalistyczne wkładki antybakteryjne i amortyzujące, co nie tylko poprawia komfort chodzenia, ale także dba o higienę stóp przez cały dzień. Buty medyczne z pianki EVA można bez obaw czyścić (również w pralce), co zdecydowanie zwiększa higienę. Inwestując w tego typu obuwie, możesz zapomnieć o problemie nieprzyjemnych zapachów i cieszyć się świeżością oraz zdrowiem swoich stóp.

 

Co zrobić, żeby buty nie śmierdziały?

Nieprzyjemny zapach butów to nie tylko udręka dla domowników, którzy czują dochodzący z przedpokoju odór, ale problem także dla właściciela butów. Bo jak pójść do znajomych i zdjąć buty w korytarzu, gdy zapach skarpet jest nie do zniesienia? Wiele osób, które mają problem z nieprzyjemnym odorem butów, nic z tym nie robi właśnie z powodu wstydu – a przecież nie zawsze chodzi tylko o niewłaściwą higienę stóp. Poznaj domowe sposoby na śmierdzące buty!

  • Soda oczyszczona. Wysyp ją wieczorem do buta, pokrywając całą powierzchnię wkładki. Rano zsyp proszek do kosza – nieprzyjemny zapach i wilgoć powinny zniknąć.
  • Mrożenie. Niska temperatura zabija bakterie i grzyby, może więc pomóc w odświeżeniu nieprzyjemnie pachnącego obuwia. Zapakuj buty do woreczka i umieść w zamrażarce na kilka godzin.
  • Ocet zmieszany z wodą w proporcji 1:1. Taką miksturą popsikaj wnętrze buta i poczekaj, aż wywietrzeje. Zapach octu po krótkiej chwili się ulotni, a do tego usunie przyczynę brzydkiego zapachu – ma bowiem właściwości dezynfekujące.
  • Odpowiednia higiena stóp. W trakcie prysznica dobrze umyj stopy – to, że spłynie po nich woda z płynem, nie jest wystarczające! Po kąpieli wytrzyj je do sucha – w ten sposób zminimalizujesz ryzyko grzybicy, która rozwija się właśnie w wilgotnych warunkach. Raz na jakiś czas zrób stopom kąpiel w soli – zrelaksujesz je i odkazisz.

Jeśli domowe sposoby nie zadziałają, warto spróbować profesjonalnych środków, np. dezodorantów do obuwia. Mają one w składzie substancje bakteriobójcze, działają więc nie tylko na problem, ale i jego przyczynę. Zawsze dobrym pomysłem są również wkładki do butów – chłoną wilgoć, nie pozwalając, aby przedostała się ona do buta. Takie wkładki można uprać albo wymienić.

 

Śmierdzące buty – a może to nadpotliwość?

Kupujesz buty ze skóry, wysypujesz je sodą, używasz dezodorantu do stóp, a nieprzyjemny zapach wciąż nie znika? Przyczyną może być nadmierne pocenie się stóp. Wówczas ilość potu jest na tyle duża, że buty bardzo trudno jest odświeżyć. Choć to dla wielu osób wstydliwy problem, warto udać się do specjalisty – np. podologa. Wystarczy z reguły skorzystać z kilku profesjonalnych porad i wprowadzić zarekomendowane przez niego preparaty, np. na bazie chlorku glinu.

Nadpotliwość może wynikać z różnych przyczyn – na przykład ze stresu albo nieodpowiedniej diety bogatej w używki. Jeśli dochodzi do tego utrata wagi, bóle, kołatanie serca – należy skonsultować objawy z lekarzem.

Śmierdzące buty to problem, który może wpłynąć na samoocenę, a nawet zniechęcić do wychodzenia z domu. Można sobie jednak z nim łatwo poradzić! Z domowych sposobów sprawdzi się soda oraz ocet, a z bardziej profesjonalnych – specjalne dezodoranty. Jeśli to nie wystarczy – pomocna jest wizyta u podologa, który pomoże określić przyczynę nadmiernego pocenia się stóp.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium