Jak wybrać rozmiar buta online?
Jak wybrać rozmiar buta online?

Jak wybrać rozmiar buta online?

Podczas pandemii konsumenci mieli problem z zaopatrywaniem się w obuwie w sklepach stacjonarnych, dlatego większość transakcji przeniosła się do sieci. Z biegiem czasu ludzie przyzwyczaili się do elektronicznej formy zakupów. Najczęściej odsyłane produkty to właśnie obuwie. Przeważnie powodem jest źle dobrany rozmiar. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak dobrać model butów, aby uniknąć problemu z ich odsyłaniem.

Jak zmierzyć stopę?

Przy wyborze odpowiedniego obuwia kluczowe jest dokładne zmierzenie stopy. Nie należy kierować się rozmiarem noszonym na co dzień, ponieważ rozmiarówka może się nieco różnić w zależności od producenta. Jeżeli chcesz czuć się komfortowo w nowych butach przez cały dzień, zmierz stopy wieczorem, bo po całym dniu mogą być trochę spuchnięte. Ponadto sprawdź długość obu stóp. Mogą się one między sobą nieco różnić. Jeżeli jest duża rozbieżność w rozmiarze stóp, wybierz ten większy rozmiar. Dodatkowo decyduj się na buty o wkładce o 0,3-0,5 cm dłuższej od rozmiaru stopy. Zapobiegniesz w ten sposób obijaniu palucha podczas chodzenia.

Aby dokładnie zmierzyć stopę, należy przymocować kartkę do podłogi (można przykleić ją taśmą klejącą). Następnie trzeba starannie odrysować stopę, uwzględniając przy tym zaokrąglenie palucha i pięty. Dla ułatwienia można przymocować kartkę tuż przy ścianie lub meblu i ustawić stopę tak, aby tył pięty dotykał ściany. Kiedy masz już dokładny odrys stopy, za pomocą linijki zmierz odległość między skrajnymi punktami (od środka pięty do czubka najdłuższego palca).

Co trzeba wiedzieć o tęgości butów?

Najlepsze buty to takie, które idealnie leżą na nodze. Wybierając obuwie przez Internet, wiele osób obawia się, że nie trafi z rozmiarem lub fasonem. Nawet jeśli wiedzą, jak dokładnie zmierzyć długość stopy, zdarza się, że dokonają nietrafionego zakupu. Z tym problemem często zmagają się osoby cierpiące na otyłość lub ze schorzeniami ortopedycznymi. W takim przypadku należy zwracać uwagę także na inny parametr, jakim jest tęgość obuwia.

Tęgość obuwia określana jest przez 4 wymiary: szerokość podstawy w przedstopiu, szerokość podstawy w pięcie, obwód w przedstopiu oraz obwód w podbiciu. Oto najczęściej stosowane przez producentów oznaczenia tęgości obuwia.

  • Tęgość F — tego typu obuwia powinni szukać właściciele wąskich stóp. Jeżeli większość butów, mimo dobrze dobranej wkładki odstaje lub klapie jak klapki na basenie, albo zdarzyło Ci się zgubić but na schodach niczym Kopciuszek, oznacza to, że wybierasz buty zbyt tęgie.
  • Tęgość G — to regularna i najczęściej spotykana tęgość obuwia. Stopy o tej tęgości nie są ani za szerokie, ani za wąskie. Jeżeli posiadasz właśnie taki profil stopy, prawdopodobnie nie masz większych problemów z doborem wygodnych butów i możesz swobodnie przebierać w różnych markach i modelach.
  • Tęgość H — to oznaczenie butów na szeroką stopę z większym podbiciem. Jeżeli często spotykasz się z problemem uciskania butów na boki i podbicie stopy lub zmagasz się z wrastającymi paznokciami, to znaczy, że lepiej dopasowane będą buty o większej tęgości.

Oprócz wyżej podanych oznaczeń u niektórych producentów można spotkać się również z obuwiem o tęgości J, K i M. Przeważnie są to buty lecznicze dla osób z problemami ortopedycznymi i często są one wykonywane na zamówienie. Osoby o tęgich stopach powinny szukać obuwia ze skóry naturalnej, która z czasem rozciąga się i dostosowuje się do profilu stopy.

Dużą wagę do rozmiaru butów należy przyłożyć, zwłaszcza gdy kupuje się obuwie medyczne. Taki model zwykle pozostaje na nogach przez co najmniej kilka godzin dziennie. Dlatego niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na trampki, klapki czy chodaki, wcześniej odpowiednio zmierz stopę. Unikniesz w ten sposób zakupu niewłaściwego rozmiaru i uzyskasz wysoki komfort chodzenia.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium