W pracy bolą cię nogi? Sprawdź możliwe przyczyny
Praca na nogach jest męcząca i odbija się na całym organizmie – bolą nie tylko nogi, ale często również plecy. Nie zawsze jednak istnieje możliwość zamiany jej na siedzącą czy robienia dłuższych przerw, aby usiąść. Tak pracują na przykład osoby w magazynach czy fabrykach oraz personel medyczny – przemieszczając się między salami pacjentów. Z czego wynika ból nóg w pracy i jak mu zapobiegać?
Wyzwania pracy stojącej – odciski, żylaki, ból
Wiele godzin na nogach to codzienność między innymi fryzjerów, makijażystek, lekarzy i pracowników magazynów. W wielu branżach nie da się niestety pracować inaczej – a dłuższe przerwy na siedzenie przy biurku nie są możliwe. W związku z tym, osoby pracujące w pozycji stojącej borykają się z takimi problemami jak:
- ból kręgosłupa,
- obrzęki nóg,
- ból stóp,
- odciski,
- żylaki,
- skurcze mięśni.
Niestety nie da się całkowicie wyeliminować tych problemów, bo nawet wygodne obuwie i relaks po pracy nie są w stanie zniwelować skutków 8- czy 12-godzinnego dyżuru na nogach. Warto jednak zrobić wszystko, aby kręgosłup, mięśnie i stawy w jak największym stopniu ochronić przed konsekwencjami wielogodzinnego stania.
Bolące nogi w pracy – nieodpowiednie obuwie
Ból nóg nie musi od razu oznaczać poważnego schorzenia – często przyczyną napiętych łydek i bolących mięśni jest nieodpowiednie obuwie. Stare adidasy, letnie klapki czy niby wygodne sandały niestety nie sprawdzą się w wymagającej pracy stojącej. Odpowiednie obuwie do stania czy chodzenia przez wiele godzin musi mieć:
- doskonałą amortyzację, aby ograniczyć uderzanie stóp o ziemię,
- anatomiczną wkładkę albo wewnętrzną podeszwę, dzięki której stopa układa się naturalnie,
- przewiewną konstrukcję – jeśli nie jest wykonane z naturalnego materiału, powinno mieć otwory wentylujące.
Jeśli więc odczuwasz ból nóg w pracy i po powrocie z niej, zacznij od zmiany butów na profesjonalne. Duży wybór modeli znajdziesz w wyspecjalizowanych sklepach takich jak dr Cichobieg. Wybierając buty zdrowotne damskie do pracy, odciążysz kręgosłup i zniwelujesz napięcia w łydkach. Co więcej, obuwie medyczne jest zwykle bardzo higieniczne – wykonuje się je z tworzyw sztucznych, które łatwo się czyści.
Nogi bolą w pracy – brak odpoczynku
Wracasz z pracy i od razu rzucasz się w wir domowych zadań? Wychodzi więc na to, że twoje stopy nie mają czasu na regenerację. Nic dziwnego, że cię bolą! Znajdź codziennie po pracy kilkanaście minut, aby położyć się z nogami do góry – podeprzyj je o ścianę albo połóż na stosie poduszek. Ważne, aby były wyżej niż głowa. Dzięki temu krew i limfa odpłyną z dolnych kończyn, zmniejszając wrażenie obrzęku i ciężkości. Wprowadź też do swojej rutyny chłodne prysznice – przynoszą wielką ulgę.
Jeśli pracujesz na nogach cały czas, bo taka jest specyfika twojego zawodu, zainwestuj w dobry materac do łóżka. Regenerując cały organizm w czasie snu nocnego, zadbasz także o relaks swoich nóg.
Czytaj: Jak niwelować skutki pracy stojącej?
Ból nóg – niedobór pierwiastków
Jeśli nogi bolą cię nie tylko w pracy, ale i w czasie spoczynku, a do tego miewasz skurcze, być może cierpisz na niedobór pierwiastków takich jak magnez, potas i wapń. Najczęściej z takimi problemami borykają się osoby na restrykcyjnych dietach – nieurozmaicone, ubogie menu to przyczyna różnych problemów zdrowotnych, także tych z mięśniami. Aby przywrócić nogom dobrą kondycję, najczęściej wystarczy poprawić dietę albo wprowadzić suplementy.
Ból nóg w pracy – przeciążenia
Jeśli w czasie pracy odczuwasz przypominający pieczenie ból nóg od kolan w dół, najprawdopodobniej wynika on z przeciążenia. Jest to po prostu ból mięśni, którego przyczyną jest nadmierny wysiłek. Pojawia się często wtedy, gdy zaczynasz ćwiczyć po długim okresie bez treningów albo gdy kilka dni z rzędu intensywnie pracujesz. Sposobem na jego zniwelowanie jest po prostu daniem nogom czasu na regenerację.
W czasie pracy bolą cię nogi? Nie od razu musi to oznaczać problemy z krążeniem czy zatory w żyłach. Zacznij od drobnych (choć przynoszących widoczne efekty) zmian: kup profesjonalne obuwie do pracy stojącej, codziennie znajdź czas na regenerację nóg i zadbaj o dietę, w której nie brakuje magnezu i potasu.