Bolące nogi w pracy stojącej: jak sobie pomóc?
Praca w pozycji stojącej to obciążenie dla organizmu – często po całym dniu wraca się do domu z obolałymi, spuchniętymi stopami i bólem kręgosłupa. Choć nie ma jednego sposobu na to, aby całkowicie wyeliminować problemy wynikające z takiego trybu pracy, warto znać triki, dzięki którym choć trochę zmniejszy się dyskomfort odczuwany w pracy oraz po jej zakończeniu.
Konsekwencje pracy stojącej – nie tylko bolące nogi
Praca stojąca czy też praca na nogach (na przykład ta, w której dużo się chodzi) jest dla organizmu dużym obciążeniem. Skutki takiego trybu pracy to nie tylko bolące nogi, ale w zasadzie bardzo mocno wyeksploatowany cały organizm. Do najczęstszych następstw pracy stojącej należą:
- ból stóp,
- ból mięśni nóg,
- skurcze nóg,
- bóle stawów,
- obrzęki i opuchlizna nóg,
- żylaki,
Wiele osób nie ma możliwości, aby zmienić pracę albo przejść na mniej obciążający tryb. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby choć trochę zminimalizować konsekwencje pracy na nogach.
Odpowiednie buty – podstawa troski o bolące nogi
Zanim zaczniesz zastanawiać się, co zrobić, gdy wrócisz z pracy z bolącymi nogami, warto pomyśleć o sposobach na zminimalizowanie tego bólu. Niestety całkowicie nie da się go uniknąć – szczególnie jeśli pracujesz na stojąco codziennie po kilka czy kilkanaście godzin.
Aby zapewnić stopom i plecom komfort, zadbaj przede wszystkim o dobre obuwie. Co to znaczy? Buty do pracy stojącej powinny wyróżniać się:
- wyprofilowaną wkładką ortopedyczną – niezależnie od rodzaju butów ich wewnętrzna podeszwa powinna być dopasowana do anatomicznej budowy stopy, która ułoży się wówczas naturalnie,
- warstwą amortyzującą – zmniejsza ona nacisk ciała na stopy i minimalizuje skutki uderzania stopami o podłoże,
- szeroką podeszwą – masa ciała rozłoży się na niej bardziej proporcjonalnie, co odciąży kręgosłup,
- przewiewnością – najlepsze buty do pracy stojącej to te wykonane z naturalnych materiałów zapewniających stopom przewiew; mogą być z tworzywa sztucznego, ale wówczas powinny mieć otwory,
- niewielką wagą – buty, w których pracujesz kilka czy kilkanaście godzin dziennie, muszą być wykonane z lekkich materiałów; chodzenie w masywnym obuwiu to wielki wysiłek dla stóp i gwarantowany ból kręgosłupa.
Co robić w pracy, aby zminimalizować ból stóp?
Już w ciągu dnia w pracy możesz zrobić kilka rzeczy, które w jakimś stopniu pomogą ci zmniejszyć ból stóp. Spróbuj:
- robić sobie krótkie przerwy co około 30-45 minut i na chwilę siadać,
- wykonywać na zmianę pracę stojącą i siedzącą,
- zamiast stać w jednym miejscu – ruszać się, np. dreptać, przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą,
- wykonywać w czasie pracy proste ćwiczenia, np. wspinać się na palce, wykonywać krążenie bioder.
To kilka wskazówek, dzięki którym powrót do domu nie będzie aż tak bolesny, a długoterminowe konsekwencje pracy stojącej aż tak odczuwalne.
Jak zadbać o stopy po powrocie z pracy?
Masz dobre buty, ale i tak po powrocie z pracy bolą cię stopy? Oto co możesz zrobić, aby zminimalizować ból i ryzyko obrzęków:
- połóż się z nogami uniesionymi do góry – możesz oprzeć je o ścianę albo położyć na kilku poduszkach; ułatwi to odpływ limfy z nóg, a tym samym zmniejszy obrzęk;
- zrób nogom chłodny prysznic – polewaj je od dołu do kolan zimną (ale nie lodowatą) wodą – powoduje to kurczenie się i rozkurczanie naczyń krwionośnych, które szybciej pompują wówczas krew;
- bądź aktywny – jazda na rowerze, pływanie, tenis czy jakikolwiek inny sport poprawia krążenie;
- stosuj miejscowo maści i kremy, które działają przeciwobrzękowo i przeciwbólowo;
- dbaj o regenerację organizmu, w tym o dobry sen.
Dowiedz się więcej, czytaj: Domowe sposoby na bolące nogi i stopy
Wiele osób, które wykonują pracę stojącą, nie ma możliwości albo nie chce zmieniać swojej profesji. Jak więc poradzić sobie z negatywnymi skutkami tego typu pracy, takimi jak ból nóg? Przede wszystkim należy postawić na odpowiednie, dobrze wyprofilowane buty medyczne.