Zima w natarciu- czyli sezon kontuzji w pełni
140.jpg

Jak co roku zima zaskoczyła drogowców, ale nie tylko. Piesi także boleśnie odczuwają skutki zimy. Nie wszędzie chodniki są odśnieżone czy posypane solą. Każde nieostrożne postawienie nogi może skończyć się kontuzją. Fizjoterapeuci mają pełne ręce roboty: stłuczenia, skręcenia i złamania kończyn, a także inne dolegliwości układu ruchu, spowodowane zimowym lenistwem i siedzącym trybem życia. Jak uchronić się przed tego typu skutkami zimy?

Idzie luty, podkuj buty.

Polskie przysłowia niosą ze sobą życiową mądrość. Kiedy nadchodzi najmroźniejszy miesiąc w roku, trzeba mieć buty z solidną podeszwą, aby nie ślizgać się na lodzie. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają, co potwierdzają lekarze ortopedzi i fizjoterapeuci. Wybierając buty zimowe, oprócz ocieplenia, zwróć uwagę na rodzaj podeszwy. Podeszwa w zimowych butach nie może być gładka, ale powinna mieć bieżnik, który zwiększy tarcie o podłoże. Natomiast obcas nie powinien być zbyt wysoki, aby móc utrzymać równowagę na bardziej wymagającym terenie.

Zimowa aktywność fizyczna.

Gdy na dworze hula wiatr, a temperatura nie zachęca do spacerów, najczęściej spędzamy wolny czas na kanapie, przed telewizorem lub komputerem. Z tego powodu, w okresie zimowym przybywa pacjentów z bólami pleców czy karku. Nie powinniśmy zaniedbywać swojego ciała i regularnie się gimnastykować. Zwłaszcza, gdy pracujemy w pozycji siedzącej. Gdy tylko aura jest sprzyjająca, korzystajmy z ruchu na świeżym powietrzu. Zimowe spacery także mają swój urok. Wystarczy się dobrze ubrać i ruszać, a na pewno nie zmarzniemy. Takie hartowanie, z pewnością korzystnie wpłynie na naszą odporność. W domu można ćwiczyć z instruktorem online lub wybrać ruchowe gry wideo, co z pewnością docenią dzieci i pozwoli na ciekawe, wspólne spędzanie wolnego czasu oraz wzmocnienie więzi rodzinnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium