Wybierasz się do dentysty? Ceny mogą Cię zaskoczyć!
122.jpg

Leczenie stomatologiczne od zawsze wiązało się z dużym wydatkiem. Nawet korzystając z pomocy dentysty w ramach świadczeń gwarantowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, chcąc aby do leczenia wykorzystane zostały lepsze materiały, trzeba było słono dopłacić.

Od marca ceny wizyt prywatnych znacznie wzrosły. Nie jest to jedynie wina galopującej inflacji, która przyczyniła się do wzrostu cen usług aż o 7,2%. Powodem obecnego stanu rzeczy jest głównie konieczność spełnienia wytycznych Ministerstwa Zdrowia, dotyczących wykonywania świadczeń stomatologicznych w czasie pandemii. Gabinety stomatologiczne są szczególnie narażone na emisję SARS-Cov-2 ze względu na rozprzestrzenianie się aerozolu z jamy ustnej w trakcie zabiegu i unoszenie się cząsteczek wody jeszcze przez długi czas po jego zakończeniu.

Lekarze stomatolodzy zmuszeni są do korzystania ze specjalistycznej odzieży medycznej oraz wielokrotnego zmieniania jednorazowych rękawiczek podczas jednego zabiegu. Dodatkowo noszą oni często po 2 pary maseczek jednocześnie (chirurgiczne i z filtrem ffp3) oraz przyłbicę. Gabinety stomatologiczne w większości przypadków doposażone są w sprzęty filtrujące powietrze z funkcją ozonowania, a także lampy UV, które ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa. Powierzchnie są każdorazowo dezynfekowane po każdym pacjencie. Za te wszystkie środki bezpieczeństwa pacjenci w Polsce dopłacają od 50 do 150zł z ramach opłaty sanitarnej. Dlaczego aż tyle?

Niestety ceny środków ochrony osobistej drastycznie wzrosły wraz z początkiem pandemii koronawirusa. Przykładowo paczka rękawiczek jednorazowych (100 sztuk) pod koniec 2019 roku kosztowała około 12zł, natomiast dzisiaj ich cena wynosi około 70 zł; to samo dotyczy maseczek i fartuchów medycznych.

Z obecnym stanem rzeczy nie zgadza się Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Prezydent Towarzystwa Marzena Dominiak wystosowała pismo do Ministra Zdrowia z prośbą o wyregulowanie rynku środków ochrony osobistej oraz ustalenie za nie ceny maksymalnej. Ministerstwo nie odpowiedziało do tej pory.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium