Witamina C - wcale nie leczy grypy i przeziębienia
56.jpg

Kwas L-askorbinowy to substancja występująca w naturze, w organizmach roślinnych i zwierzęcych. To słaby kwas o pH=4,2. Jestem niezbędny do życia. Niektóre organizmy wytwarzają witaminę C samodzielnie, inne, jak ludzie, muszą ją przyjmować w pożywieniu.

Witamina C jest niezbędna do życia i pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Jednak, choć przyjmuje się powszechnie, że witamina C leczy przeziębienie, to wyniki badań wskazują, że skuteczność leczenia witaminą C jest bardzo niewielka.

Za co odpowiada witamina C w organizmie:

  • poprawia wchłanianie żelaza
  • aktywuje wiele enzymów lub jest jednym z niezbędnych do aktywacji elementów
  • jest przeciwutleniaczem
  • bierze udział w syntezie neuroprzekaźników i kortykosteroidów
  • jest niezbędna dla syntezy kolagenu, a ten z kolei odpowiada za odnowę i gojenie się skóry

Już w 2007 roku obalono mit o tym, że witamina C leczy przeziębienie i grypę. U osób, które regularnie przyjmują witaminę C nie stwierdzono zmniejszenia częstotliwości zachorowań na przeziębienie i grypę. Przyjmowanie witaminy skracało czas choroby jedynie o kilka procent.

Skąd tak silnie zakorzeniony mit na temat witaminy C?

Mit powstał jeszcze w latach 70. Stoi za nim Linus Pauling, wybitny fizyk i chemik, który wsławił się także swoją działalnością polityczną. Linus Pauling jest dwukrotnym laureatem Nagrody Nobla: w dziedzinie chemii i pokojowej. Pauling jest współtwórcą chemii kwantowej, badał struktury białek i DNA. Zajmował się także teorią ewolucji (jest współtwórcą biologii ewolucyjnej). To właśnie za ten badania nagrodzono go Noblem. Ma wielkie zasługi w teorii chorób genetycznych i wiele jego teorii i ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju medycyny.

Jednak teoria o leczniczych właściwościach witaminy C nie znalazła odzwierciedlenia w rzeczywistości. Pauling napisał trzy książki na ten temat, a pierwsza dotyczyła zastosowania witaminy C w grypie. Promował pogląd, że duże dawki witaminy C mogą zredukować zachorowalność na grypę nawet do 45 proc. Miał również twierdzić, że witaminą C można leczyć nowotwory.

Linus Pauling jest określany największym chemikiem XX wieku. Nic dziwnego, że ludzkość pokładała wiele zaufania w jego ideach. Niestety nie wszystkie okazały się słuszne.

Jeśli witamina C nie leczy grypy i przeziębienia, to na co pomaga?

  • na pękające naczynia włosowate
  • na szybko pojawiające się siniaki
  • kiepski stan skóry
  • wspomaga leczenie anemiido góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium