Spacerem czy Cichobiegiem?
152.jpg

Kiedy temperatura za oknem wzrasta, słońce zachęca nas do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Zasiedzeni po zimie chętnie korzystamy ze spacerów oraz planujemy bardziej wymagające treningi. Zwolenników biegania nie brakuje, ale coraz częściej intensywny marsz jest doceniany przez osoby chcące zadbać o swoje zdrowie i zrzucić zbędne kilogramy. Porównajmy korzyści płynące z obu typów aktywności.

Chodzenie vs bieganie

Bieganie i spacerowanie przynoszą podobne korzyści dla zdrowia. Badania Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca dowodzą, że regularny trening zmniejsza ryzyko:

- chorób wieńcowych (bieganie 4,5%, chodzenie 9,3%)

- wysokiego poziomu cholesterolu (bieganie 4,3%, chodzenie 7%)

- cukrzycy (bieganie 12,1%, chodzenie 12,3%)

- wystąpienia nadciśnienia (bieganie 4,2%, chodzenie 7,2%)

Chodzenie jest bardziej bezpieczne niż biegnie. Większość biegaczy prędzej czy później ulega kontuzji, ponieważ bardziej obciąża stawy. Częściej pojawiają się problemy z kolanami czy ból piszczeli. Szybkie chodzenie jest o wiele bezpieczniejsze zwłaszcza dla osób z nadwagą, osób po 50 roku życia oraz dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem.

Biegając szybciej spalamy kalorie. W zależności od metabolizmu i masy ciała, w czasie biegania spalamy ok 600-800 kcal, natomiast podczas chodzenia w tym samym czasie spalamy jedynie 200-300 kcal. Ponadto, biegacze spalający taką samą ilość kcal podczas treningu co osoby maszerujące, szybciej traciły na wadze. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że bieganie lepiej reguluje apetyt. Badania wykazały, że osoby które chodzą zjadają o 50 kcal więcej niż spaliły, natomiast osoby biegające o 200 kcal mniej. Jednak chodzenie z dodatkowym obciążeniem może wyrównać różnice spalanych kalorii.

Zadbaj o komfort, wybierz dobre buty.

Bez względu na to czy poruszasz się szybko, czy trochę wolniej, bardzo ważne są odpowiednie buty. Dobrze dobrane obuwie może uchronić przed niechcianymi kontuzjami. Można zainwestować w buty z specjalnymi płytkami z włókna węglowego, które zapewniają niezwykle dynamiczne wybicie, inspirowane protezami Oscara Pistoriusa, jednak jest to spory wydatek. Buty do biegania różnią się od butów ogólno-sportowych właśnie amortyzacją, która jest ogromnie ważna podczas biegania. Niestety, amortyzacja z każdym przebiegniętym kilometrem się zużywa, a czym cięższy człowiek tym szybciej. Dlatego wysokość amortyzacji należy dostosować do swojej wagi. Ponieważ stopy różnią się od siebie kształtem, każdy biegacz i spacerowicz będzie miał swój ulubiony model, który najlepiej będzie dopasowywał się do jego profilu stopy. Podczas wyboru obuwia zwróćmy uwagę na rodzaj terenu, któremu dany model jest dedykowany i wybierzmy zgodnie z naszymi preferencjami. Pamiętajmy też, że podczas intensywnego i długotrwałego treningu stopy trochę puchną, dlatego powinno się wybierać obuwie o około 5 mm większe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium