Skarpetkowa moda
84.jpg

Długie za kostkę, gładkie i najczęściej w czarnym kolorze - tak jeszcze do niedawna wyglądała większość par skarpetek. Stopniowo zaczęły się pojawiać urozmaicenia - drobne zmiany długości i stonowane kolory: granat, brąz, odcienie szarości. Coraz częściej na sklepowych półkach pojawiały się także skarpety białe - zwłaszcza w wydaniu sportowym. Jak jeszcze zmieniała się skarpetkowa moda? Co dzisiaj jest na topie?

Stopki

Jeżeli chodzi o krój skarpet, najmłodszym dzieckiem w rodzinie skarpet są stopki. Jest to najkrótszy rodzaj skarpetek, najczęściej dochodzący do połowy kostki, choć bywają i krótsze.

Oprócz stopek wyróżniamy jeszcze 3 długości skarpet:

  • Standardowe (kilka centymetrów ponad kostkę)
  • Podkolanówki (kończące się tuż przed kolanem)
  • Zakolanówki (najdłuższe - kończące się za kolanem)

Obecnie panuje przekonanie, że im krótsze skarpetki, tym lepsze. Najlepiej, jak w ogóle nie wystają z butów, nawet tych najbardziej płaskich - jak trampki czy baleriny. Jednocześnie muszą pełnić swoją funkcję i chronić wrażliwe punkty stopy przed otarciami i odparzeniami. Popularność stopek (zwłaszcza wśród pań) jest dziś tak duża, że niemalże całkowicie wyparły skarpety klasyczne.

Śmieszne skarpetki

Pod kątem kolorów i wzornictwa - dzisiejsza moda nie zna ograniczeń. Delikatne wzorki i drobne ilustracje (najczęściej logotyp producenta) na boku skarpetki tuż pod kostką z biegiem czasu zaczęły ustępować miejsca coraz śmielszym wzorom i odważnym, intensywnym kolorom. Skąd wzięła się popularność śmiesznych skarpetek? Z chęci wyróżnienia się z tłumu i podkreślenia wyjątkowości stworzonej stylizacji. Zabawne skarpetki są lekarstwem na nudę i doskonałą okazją by podkreślić swoje zainteresowania poprzez dostosowanie motywu wzoru do naszego hobby. Są też idealnym pomysłem na prezent.

Skarpety nie do pary

Nie ma chyba na świecie osoby, której nie zdarzyło się założenie dwóch różnych skarpetek. Czasem z roztargnienia, czasem z braku innej możliwości, a coraz częściej - celowo. Skarpety nie do pary to absolutny hit ostatnich lat. Co prawda, w zdecydowanej większości przypadków stanowią komplet, np: pod kątem tematyki ilustracji. Czasami lewa skarpetka stanowi uzupełnienie prawej (i na odwrót), prezentując dwa elementy będące parą jak wtyczka i kontakt. Skarpetki nie do pary to prawdziwy powiew świeżości w codziennej garderobie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium