Scrubsy- nowy termin w modzie medycznej
192.jpg

Pracownicy branż medycznych, którzy chcą zaopatrzyć się w uniform odpowiedni dla swojej specjalności coraz częściej spotykają się z terminem Scrubs. Czym są scrubsy i kto może je nosić? Tego dowiemy się w tym artykule.

Scrubs- co to jest?

Scrubs, to termin wywodzący się z języka angielskiego i oznacza nic innego jak profesjonalną odzież medyczną. Jako ciekawostka, w 2001 roku na anteny wyszedł serial komediowy „Hoży Doktorzy” (ang. Scrubs), który opowiadał historie pracowników szpitala „Świętego Serca”.

Do Scrubsów zaliczamy ubrania i komplety medyczne, takie jak sukienki, spodnie, bluzy i fartuchy medyczne, a także nakrycia głowy oraz buty. Wymienione wyżej części garderoby noszone są przez lekarzy, chirurgów, pielęgniarki i pielęgniarzy, a także pozostały personel medyczny. Estetyczny wygląd oraz komfort noszenia sprawiły, że scrubsy zyskały popularność wśród wielu specjalizacji.

Ubrania medyczne cechują się wygodnym, luźnym krojem, który nie ogranicza ruchów oraz wspomaga wentylację. Odzież medyczna szyta jest z materiałów niepylących, które dobrze odprowadzają wilgoć oraz jest odporna na uszkodzenia i zabrudzenia. Różnorodność modeli i wzorów pozwala na wyrażenie samego siebie. Kolorowe ciekawe wzory przykuwają uwagę zwłaszcza młodych pacjentów. W zależności od placówki dress code może się różnić, jednak większości przypadków wzorzyste mundurki medyczne są dozwolone.

Pracownicy medyczni zobowiązani są do zmiany obuwia w miejscu pracy, aby nie wnosić patogenów do placówki. Obuwie medyczne charakteryzuje wygoda i niezawodność. Buty medyczne muszą być wykonane z tworzywa, które łatwo się czyści i można stosować na nich środki dezynfekujące. Podeszwy butów dla pracowników medycznych są antypoślizgowe, aby sprawdzały się także na śliskich powierzchniach.

Na oddziałach szpitalnych scrubsy noszone są przez cały personel medyczny, chroniąc pracowników i pacjentów ograniczając przenoszenie drobnoustrojów. Scrubsy medyczne używane są także przez odwiedzających. Jednorazowe fartuchy medyczne zwiększają sterylność oddziału i są bardzo często spotykane na oddziałach noworodkowych oraz w przypadku oddziałów gdzie przebywają pacjenci z obniżoną odpornością (np. pacjenci onkologiczni).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium