Raport: Rynek odzieży medycznej do roku 2027
Rynek odzieży medycznej dynamicznie rośnie, napędzany rosnącą potrzebą ochrony personelu medycznego przed czynnikami chorobotwórczymi. Oczekuje się, że ten wzrost będzie kontynuowany w nadchodzących latach, szczególnie w kontekście globalnej pandemii COVID-19, która znacząco zwiększyła zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej.
Zastosowanie i rodzaje odzieży medycznej
Odzież medyczna stosowana w służbie zdrowia chroni personel przed czynnikami chorobotwórczymi. Kombinezony, fartuchy, okulary ochronne lub osłony twarzy, maski, rękawice, płaszcze laboratoryjne, buty i pokrowce na buty pokrywają niemal każdą część ciała.
Zakrycie ust i nosa maskami zapobiega wydychaniu mikroorganizmów w sterylnym środowisku. Odzież robocza w służbie zdrowia, taka jak maski, fartuchy i osłony twarzy, pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i zapewnia ochronę pracownikom służby zdrowia, w tym lekarzom, pielęgniarkom i innym pracownikom szpitala. W zależności od rodzaju produktu rynek odzieży roboczej dla służby zdrowia podzielony jest na segmenty:
- kombinezony,
- fartuchy,
- inne.
W 2019 r. segment fartuchów osiągnął największy udział w rynku. Fartuchy chirurgiczne noszone są przez personel medyczny podczas zabiegów chirurgicznych, aby uniknąć wymiany płynów ustrojowych, mikroorganizmów i cząstek stałych między nimi a pacjentami. Rosnąca na całym świecie liczba procedur chirurgicznych wspiera wzrost rynku w tym segmencie.
Analiza geograficzna rynku
Z geograficznego punktu widzenia rynek odzieży roboczej dla służby zdrowia jest podzielony na:
- Amerykę Północną,
- Europę, region Azji i Pacyfiku (APAC),
- Amerykę Południową,
- Bliski Wschód,
- Afrykę (MEA).
W 2019 roku Europa miała największy udział w światowym rynku odzieży roboczej dla służby zdrowia. Wzrost liczby zabiegów chirurgicznych przyczynia się do dominacji regionu na rynku światowym. Według danych Eurostatu w 2017 r. w UE wykonano około 1,4 mln cięć cesarskich. Ponadto przewiduje się, że w ciągu najbliższych kilku lat populacja geriatryczna w Europie wzrośnie. Według raportu Komisji Europejskiej wskaźnik obciążenia demograficznego ma wzrosnąć z 29,6% w 2016 roku do ponad 50,0% do 2070 roku. Co więcej, rosnąca zapadalność na choroby przewlekłe napędza ogólną liczbę operacji przeprowadzanych w regionie. Według Europejskiego Sojuszu na rzecz Chorób Przewlekłych choroby przewlekłe, takie jak rak, cukrzyca, choroby serca i udar mózgu, a także przewlekłe choroby układu oddechowego są głównymi przyczynami śmiertelności w Europie, stanowiącymi 77% całkowitego obciążenia chorobami i 86% wszystkich zgonów. European Society of Gynecological Oncology (ESGO), European Society for Radiotherapy and Oncology (ESTRO) oraz European Society of Pathology (ESP) ustanawiają oparte na dowodach i istotne klinicznie wytyczne w celu poprawy opieki medycznej nad kobietami z rakiem szyjki macicy w Europie. Inicjatywy takie, w połączeniu z rosnącą liczbą operacji przeprowadzanych na kobiecych narządach rozrodczych, prawdopodobnie przyczynią się do wzrostu rynku odzieży roboczej w służbie zdrowia w nadchodzących latach.
Wpływ pandemii COVID-19 na rynek odzieży medycznej
Ze względu na to, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową z ust i nosa podczas kaszlu lub kichania, pracownicy służby zdrowia muszą nosić wysokiej jakości odzież ochronną, aby uniknąć zakażenia. Sytuacja ta spowodowała znaczny wzrost popytu na specjalistyczną odzież medyczną, w tym środki ochrony osobistej, rękawice oraz maski.
Prognozy na przyszłość
Oczekuje się, że rynek odzieży medycznej będzie nadal się rozwijał, napędzany innowacjami technologicznymi i rosnącą świadomością zdrowotną. Zastosowanie zaawansowanych technologii w produkcji odzieży ochronnej oraz rozwój e-commerce będą kluczowymi czynnikami tego wzrostu w nadchodzących latach.