Profesjonalna odzież medyczna- kolor ma znaczenie!
174.jpg

W XIX wieku czarne kitle personelu medycznego zostały zastąpione białymi. Biały kolor miał podnieść standard zachowywania wysokiej higieny lekarzy i pielęgniarek, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów. Dziś oprócz tradycyjnego odkażania odzieży medycznej, poprzez pranie w wysokiej temperaturze oraz prasowanie, personel medyczny wyposażony jest także w medyczne szafy z funkcją sterylizacji, a placówki medyczne w odkażające bramki. W świetle postępu technologicznego oraz ogromnej świadomości i dyscypliny w sferze higieny, biały kolor nie jest już tak wymagany. Zwrócono natomiast uwagę na aspekt psychologiczny kolorów używanej odzieży medycznej.

Psychologia kolorów

Biały - kolor symbolizuje czystość i niewinność. Oznacza otwartość, uczciwość, uzdrowienie oraz pokój. Białe fartuchy noszą lekarze, chociaż niektórzy odchodzą od tego ze względu na tak zwany „efekt białego fartucha”. Z białego koloru rezygnują najczęściej oddziały dziecięce.

Niebieski - jest to kolor harmonii wierności i współczucia. Zimna barwa związana jest z pojęciem duchowości. Odcienie niebieskiego nie rozpraszają. Niebieskie fartuchy dedykowane są pielęgniarkom oraz oddziałowym.

Czerwony - ten kolor mocno przyciąga uwagę, symbolizuje krew i życie, a także miłość i nienawiść. Patrzenie na czerwony kolor przyspiesza tętno, tworzy poczucie pilnej sprawy lub natychmiastowości. Czerwony to kolor ostrzegawczy, sugeruje niebezpieczeństwo. Ze względu na te walory kolor ten noszą wyłącznie oddziały ratunkowe oraz pogotowie ratunkowe.

Żółty - Jest to kolor przeciwieństw ponieważ ma skrajną symbolikę (na przykład dobro i zło, optymizm i zrozumienie oraz zdradę). Przeprowadzono badania, które wykazały, że głęboka żółta barwa powoduje płacz u dzieci. Żółte fartuchy w pastelowych odcieniach można spotkać u pracowników administracyjnych w przychodniach i szpitalach.

Zielony - To kolor wzrostu, odnowy i odrodzenia. Symbolizuje zdrowie, świeżość, spokój i naturę. Zielony pomaga się zrelaksować oraz wprowadza w dobry nastrój. Otaczanie się tym kolorem jest polecane osobom chorym na depresję. W medycynie zielone kitle noszą lekarze zabiegowi oraz chirurdzy. Zielony kolor pomaga odpocząć oczom podczas długich operacji. W chirurgii zrezygnowano z białego koloru, ponieważ biały silnie kontrastował z czerwienią, w którą lekarz wpatrywał się przez wiele godzin. Dodatkowo, biały mocno odbija światło lamp operacyjnych, co ma negatywny wpływ na ostrość widzenia, która ma ogromne znaczenie podczas każdej operacji.

Różowy - symbolizuje wdzięk i uprzejmość. Utożsamiany jest z tym co urocze lub małe. Kojarzy się z romantycznością oraz dziecinnością. Osoby które noszą kolor różowy wydają się przyjazne i wzbudzają zaufanie. Odcienie różowego oraz jasnofioletowego często używane są na oddziałach noworodkowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium