Pandemia – co to właściwie jest
62.jpg

To słowo jest na ustach wszystkich. O niczym innym nie mówi się od tygodni. Świat opanowała pandemia wirusa SARS-CoV-2, który powoduje wysoce zaraźliwą chorobę o nazwie COVID-19. Czym jest pandemia i czy ludzkość ma już doświadczenie w walce z takim zjawiskiem?

Pandemia jest rodzajem epidemii. Jej cechą szczególną jest bardzo rozległy wymiar. Przedrostek „pan-” oznacza dokładnie to samo, co „wszech-” . Chodzi zatem o szczególnie dużą epidemię, która obejmuje rozległe obszary świata. Można mówić nawet o epidemii globalnej.

Jakie choroby mogą powodować pandemię?

Nie każda choroba jest w stanie rozpowszechnić się w takim stopniu, aby wywołać pandemię i sparaliżować życie krajów, a nawet całych kontynentów. Są to zwykle takie choroby, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową i mają dość długi okres inkubacji. W tym czasie, gdy zarażeni nie odczuwają objawów, mogą zarazić wiele osób. 

Groźne są także takie choroby, jak COVID-19, które u bardzo wielu osób będą przebiegać w sposób łagodny, a nawet praktycznie bezobjawowy. Natomiast u osób z towarzyszącymi chorobami lub w podeszłym wieku przebieg może być bardzo gwałtowny. O ile te wszystkie cechy, które zostały wymieniony dotyczą tak znanej i powszechnej grypy, to pozostaje jeszcze jedna kwestia. Pandemia dotyczy chorób nowych. Wywoływanych przez wirusy, z którymi ludzkość nie miała do czynienia. To wirusy zmutowane lub przetransferowane od zwierząt. Mówi się, że źródłem SARS-CoV-2 w Chinach był nietoperz.

Jakie pandemie przeżyła ludzkość

  1. Grypa hiszpanka – 1918-1919 – 50 mln ofiar śmiertelnych, historycy twierdzą, że w szczycie pandemii na grypę hiszpankę chorowała jedna trzecia populacji całego świata
  2. Grypa azjatycka - 1957-1958 – wywołał ją wirus H2N2 i pochłonęła 1 mln ofiar śmiertelnych
  3. Grypa Honnk-Kong - 1968 rok, wywołał ją wirus H3N2, mutacja wirusa H2N2, kolejny 1 mln zgonów
  4. Ptasia grypa 2003-2006 – choroba przeniosła się z hodowlanego drobiu na człowieka
  5. Świńska grypa w 2009 roku - mutacja szczepu H1N1 mająca swój rodowód w Meksyku wstrząsnęła światem
Pandemia Sars – (severe acute respiratory syndrome). Ten wirus już nas doświadczył w latach 2002-2003. Mamy dziś do czynienia kolejną odmianą. Obydwa wywodzą się z Chin, pochodzą od zwierząt i łatwo Przenoszą się z człowieka na człowieka.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium