Odzież ratownika medycznego
186.jpg

Czym przede wszystkim musi charakteryzować się strój ratownika medycznego? Musi być łatwo dostrzegalny w trudnych warunkach, tak aby móc szybko wyróżnić go z tłumu i umożliwić mu jak najsprawniejsze dotarcie do poszkodowanych; musi być również wyposażony w emblematy funkcyjne określające zajmowane stanowisko.

Przede wszystkim: spodnie, kurtki i koszulki

Oprócz charakterystycznych jaskrawych (w naszym kraju: czerwono-pomarańczowych) barw, dzięki którym odzież ratownika medycznego jest z łatwością dostrzegalna nawet w nocy, strój taki musi posiadać elementy odblaskowe, które pomagają zachować bezpieczeństwo podczas interwencji na drodze. Do klasycznego zestawu odzieży należą przede wszystkim: spodnie, koszulki (t-shirt lub polo), bluzy oraz kurtki. Dla samych ratowników niezwykle ważny jest komfort noszenia. Cenione są ubrania wykonane z materiałów szybkoschnących, które nie przyklejają się do ciała i zapewniają odparowywanie wilgoci. Z drugiej strony ważna jest również ochrona ciała przed chłodem w przypadku miesięcy jesiennych i zimowych. Oczywiście odzież taka musi być odporna na działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim w postaci opadów deszczu, śniegu czy silnych porywów wiatru.

Oznakowanie

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, każdy ratownik medyczny ma obowiązek wykonywać swoją pracę w pomarańczowo-czerwonym umundurowaniu, które sprawia, że jest on doskonale widoczny w miejscu przeprowadzanej interwencji. Na odzieży ratownika medycznego znajdują się ponadto odblaskowe elementy, które powodują ze ratownik jest dobrze widoczny również w po zmroku, co jest istotne np. w trakcie nocnych interwencji przy wypadkach drogowych. Mundur ratownika medycznego musi być oznaczony odpowiednimi emblematami i haftami z logiem oraz z jego nazwą. Wedle obowiązujących przepisów naszywki i emblematy ratownictwa medycznego mogą nosić na swoich mundurach tylko te osoby, które ukończyły 3-letnie studia licencjackie o profilu medycznym i mają odpowiedni tytuł zawodowy oraz uprawnienia ratownika medycznego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium