Odzież ochronna w dobie pandemii
80.jpg

Odzież ochronna w dobie pandemii

Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zmusił nas do zaostrzenia środków ochrony w kontaktach międzyludzkich. Odbywa się ono przede wszystkim poprzez zachowanie dystansu 2 metrów w przestrzeni publicznej oraz za pomocą noszenia na co dzień specjalistycznej odzieży medycznej – przede wszystkim maseczek.

Maseczki medyczne

Maseczki to w chwili obecnej podstawowy element walki z rozprzestrzenianiem się infekcji wirusa. Według zaleceń opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia maseczki medyczne powinny być wykonane z trójwarstwowej włókniny, w części środkowej posiadać zakładki - tak zwaną harmonijkę, która pozwala na jak najdokładniejsze dopasowanie ich do kształtu twarzy poprzez zakrycie nosa, ust i brody, a w jednej krawędzi posiadać wzmocnienie poprawiające szczelność przylegania; ponadto muszą mieć możliwość związania z tyłu na troki lub posiadać gumki umożliwiające zaczepienie o uszy. Maseczka medyczna ma mieć wymiar co najmniej 17,5 x 9 centymetrów.

Pod kątem cech szczególnych maseczki medyczne powinny spełniać wymagania normy EN 14683 i gwarantować następujące cechy:

  • skuteczność filtracji bakteryjnej (BFE)
  • oddychalność (ciśnienie różnicowe - Pa)
  • biostatyczność (zachowanie czystości bakteryjnej)

Maseczki niemedyczne

Maseczki niemedyczne to produkt przeznaczony dla osób, które nie wykonują zawodów medycznych lub nie potwierdzono u nich zakażenia koronawirusem. Maseczki tego rodzaju nie mają tak wyśrubowanych norm, ale w dalszym ciągu muszą spełniać podstawowe wymagania dotyczące opisanej powyżej harmonijki, rozmiaru czy też metody wiązania/zakładania na uszy. Odnośnie materiałów, z których mogą być uszyte:

  • maseczki niemedyczne mogą być wykonane tkanin bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliesterowych 100%; wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem mogą być wykonane również z flizeliny
  • materiały, z których wykonane są maseczki powinny posiadać certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX ®
  • materiał powinien mieć możliwość prania w temperaturze 60o C (dotyczy maseczek, które potencjalnie mogą być użyte więcej niż jeden raz, jednorazowe powinny być oznaczone, że nie są przeznaczone do ponownego użytku)

Pozostała odzież medyczna

Ludzie szczególnie narażeni na kontakt z wirusem powinni korzystać także z takich rozwiązań jak:

Kombinezon – jednoczęściowe ubranie, będące połączeniem bluzy ze spodniami, zapinane najczęściej na zamek błyskawiczny umieszczony z tyłu.

Fartuch (kitel) – ubranie ochronne, zakładane od przodu i wiązane z tyłu.

Peleryna – proste ubranie ochronne, bez rękawów.

Silnie rekomendowane jest także noszenie jednorazowych rękawiczek

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium