Obuwie perforowane – idealne dla lekarzy i pielęgniarek
154.jpg

Na czym polega perforacja? Definicja tego pojęcia pochodząca ze słownika W. Doroszewskiego mówi nam, że jest to po prostu przebijanie otworów w różnych materiałach: papierze, folii czy skórze lub też ciąg takich otworów, który ma nam na przykład ułatwić wyrwanie kartki z notesu. Jak perforacja znalazła się w obuwnictwie?

Perforowane buty

Kiedy mówimy o porządnych butach najczęściej mamy na myśli obuwie skórzane z gładkiej skóry licowej. Eleganckie, wytrzymałe, odporne na otarcia czy też wilgoć, jak również lekkie i elastyczne. Niektóre z tych cech są niezwykle przydatne na zewnątrz, jednak nie aż tak konieczne przy pracy wewnątrz budynków, kiedy to nie mamy do czynienia z opadami atmosferycznymi czy też niższymi niż pokojowe temperaturami. Właśnie kwestia temperatury i odprowadzania nadmiaru ciepła jest wówczas niezwykle istotna. Odpowiedzią na nią jest właśnie perforacja skórzanego materiału, która czyni obuwie zdecydowanie bardziej przewiewnym i oddychającym. Jak perforuje się skórę wykorzystywaną do produkcji butów? Przekłuwa się wierzchnią jej warstwę specjalną matrycą w równych odstępach. Skórę w obuwnictwie poddaje się perforacji aby wzmóc możliwość oddychania materiału mimo pigmentacji. Dzięki czemu lepiej odprowadzana jest wilgoć i stopa się nie poci. Należy jednak pamiętać, że obuwie perforowane jest delikatniejsze i ma tendencję do brudzenia się wokół otworów.

Stopa na dyżurze

Jeżeli więc szukamy obuwia roboczego, które zapewni nam jednocześnie komfort, elegancję i silne odprowadzanie temperatury, wybór obuwia ze skóry perforowanej będzie jednym z najlepszych. Dlatego też coraz częściej tego typu buty goszczą na szpitalnych korytarzach, gdzie lekarze i pielęgniarki pracują nierzadko więcej niż przeciętny Kowalski i zdecydowanie potrzebują modeli bardziej przewiewnych, a jednocześnie – odpowiadających powadze wykonywanego zawodu. Nie ma się co dziwić, zwłaszcza, że wybór coraz większy: buty perforowane mogą się różnić krojem, kolorem, gęstością i układem dziurek w perforacji czy też wykończeniem i dodatkami (sznurowadła).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium