O dziecięcych ząbkach i Wróżce Zębuszce
160.jpg

Mit o Wróżce Zębuszce wywodzi się z krajów zachodnich. Opowiada on o małej skrzydlatej wróżce, która nocą zostawia pod poduszką prezent lub pieniążek każdemu dziecku, które włoży pod nią świeżo wypadnięty mleczny ząb. Baśń jest bardzo popularna zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W krajach azjatyckich, a także w Hiszpanii, Francji i we Włoszech odpowiednikiem Zębowej Wróżki jest myszka. Powodem, że to właśnie mysz tak często jest bohaterką tej legendy wywodzi się z tego, że zęby gryzoni rosną przez całe ich życie. W wyniku homogenizacji kulturowej Zębowa Wróżka dotarła także do Polski i chętnie kontroluje stan uzębienia wszystkich polskich dzieci.

Wypadanie mleczaków

Kiedy dziecku zaczyna się ruszać pierwszy mleczny ząb jest to dla niego bardzo emocjonujący moment. Z jednej strony dziecko odczuwa ekscytację, ponieważ czuje się już bardzo dojrzałe (zwłaszcza gdy obserwuje starsze rodzeństwo lub rówieśników z grupy, którzy mają już ten etap za sobą), z drugiej strony czują strach przed bólem lub widokiem krwi. Jako pierwsze wypadają siekacze. Dla jednych dzieci przerwa z przodu uzębienia jest powodem do dumy. Inne z kolei mają trudność z zaakceptowaniem swojego nowego wyglądu. Zwłaszcza dla tych dzieci, które gorzej znoszą wymianę uzębienia z mlecznego na stałe z pomocą przychodzi wróżka, która swą obietnicą nagrody za schowany ząbek pod poduszką dodaje otuchy i przywraca radość na dziecięcych buziach. Wróżka Zębuszka może także zmotywować dzieci do dokładnego i regularnego mycia zębów, ponieważ płaci więcej za ząbki czyste i bez dziur.

Pierwsza wizyta u dentysty

Moment wypadania pierwszych mlecznych zębów poprzedzony jest wyrzynaniem się u dziecka szóstek. Ma to zwykle miejsce gdy dziecko kończy sześć lat. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że te szóstki zostaną z ich pociechami na całe życie, gdyż są to zęby stałe. Wychodzenie zębów trzonowych może być dokuczliwe tak samo jak ząbkowanie u niemowlaków. Gdy wszystkie szóstki już wyjdą jest to dobry moment na to, by wybrać się z dzieckiem do dentysty na wizytę adaptacyjną oraz zabezpieczenie szóstek przed próchnicą. Na takiej wizycie dziecko może oswoić strach przed dentystą i zobaczyć jak wygląda jego praca. Warto umówić się do gabinetu stomatologicznego, który jest dedykowany dzieciom. Lekarze stomatolodzy mają tam doskonałe podejście do małych pacjentów i często noszą specjalistyczną odzież medyczną z zabawnymi wzorami, co dodatkowo wprowadza przyjazną atmosferę i eliminuje efekt białego fartucha. Hitem wśród stomatologów dziecięcych są buty medyczne z wizerunkiem dobrze znanej dzieciom Wróżki Zębuszki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium