Najpopularniejsze seriale medyczne
90.jpg

Kto nie ogląda seriali medycznych, niech pierwszy rzuci kamieniem. Nikt nie rzucił? Nic dziwnego. Jest to bowiem jeden z ulubionych podgatunków telewizyjnych cykli fabularnych na całym świecie, ma się rozumieć, również w Polsce – przyjrzyjmy się jednym z 5 najbardziej popularnych seriali medycznych ostatnich lat w naszym kraju.

Ostry dyżur (ER)

Absolutny numer jeden, serial wręcz kultowy, wylęgarnia talentów i istna trampolina, dzięki której kariera niektórych aktorów nabrała zawrotnego tempa. Kiedy myślimy: „serial medyczny” to właśnie najczęściej „Ostry dyżur” pierwszy przychodzi nam na myśl. Serial miał swoją emisję w latach 1994 – 2009 i doczekał się aż 15 sezonów, co czyni go jednym z najdłużej wyświetlanych seriali tego gatunku. Tytułowy ostry dyżur mieścił się w chicagowskim szpitalu County General Hospital, a głównym bohaterem serialu był doktor Doug Ross grany przez George'a Clooneya, oczywiście – nie był on jedynym bohaterem, można wręcz zasugerować stwierdzenie, że w „Ostrym dyżurze” mamy do czynienia z bohaterem zbiorowym w postaci całego personelu medycznego praktykującego w tamtejszej placówce. Ów zespół medyków przedstawiony jest bez upiększeń, a tragedie pacjentów są tutaj nie mniej istotne, niż te osób ratujących ich życie, które poświęcając się dla swojego zawodu tracą swoje życie prywatne i rodziny. Zdecydowanym atutem „Ostrego dyżuru” jest autentyzm w przedstawieniu pracy lekarzy i ogólnie: służby zdrowia – jej trud, wyrzeczenie i czasami wręcz niesprawiedliwość. Można zasugerować stwierdzenie, że serial ten dał podwaliny pod powstające do dziś inne medyczne obrazy.

Doktor House (House M.D.)

Amerykański serial medyczny skoncentrowany wokół osoby dr Gregory’ego House’a (Hugh Laurie), aroganckiego geniusza o niekonwencjonalnym (wręcz szalonym) stylu pracy, kierującego zespołem diagnostycznym w fikcyjnym Szpitalu Klinicznym Princeton-Plainsboro w New Jersey. Serial utrzymany jest w konwencji detektywistycznej, a sama postać charakterystycznego lekarza wzorowana jest na Sherlocku Holmesie. Co ciekawe, sir Arthur Conan Doyle stworzył swojego najpopularniejszego bohatera w oparciu o swojego znajomego, poznanego podczas studiów medycznych dr Josepha Bella, który był lekarzem zajmującym się diagnostyką. Doktor House zajmuje się tylko najtrudniejszymi przypadkami, nota bene tymi, które są na tyle ciekawe, żeby go zainteresować; w połączeniu z aroganckim zachowaniem wobec swojego zespołu czyni go antybohaterem, niekiedy socjopatom, który… jednak kradnie nasze serca. Co oprócz skomplikowanego głównego bohatera czyni ten serial wybitnym? Odważne sięganie po trudne tematy, świetne rozwijanie postaci drugiego planu, cięte dialogi i fenomenalna muzyka.

*Podobno początkowa wersja scenariusza zakładała, że House będzie hydraulikiem...

Chirurdzy (Grey’s Anatomy)

Główną bohaterką serialu jest doktor Meredith Grey i to właśnie od jej nazwiska (oraz podręcznika do anatomii „Henry Gray’s anatomy of the human body”) wywodzi się oryginalny, anglojęzyczny tytuł serialu. „Chirurdzy” to swoiste połączenie dramatu, komedii i opowieści obyczajowej o perypetiach młodych lekarzach zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym. Akcja dzieje w Seattle Grace Hospital. Chociaż emisja serialu rozpoczęła się w 2005, nowe odcinki można oglądać aż do dziś (sezon 16). Chyba największą zaletą serialu są sympatyczni bohaterowie, z którymi możemy się utożsamiać, a którzy prezentują bardzo różnorodne charaktery.

Hoży doktorzy (Scrubs)

W przypadku serialu „Hoży doktorzy” konwencja serialu medycznego została potraktowana w sposób mocno żartobliwy. Głównymi bohaterami są początkujący doktor John „J.D.” Dorian, chirurg Chris Turk, lekarka Elliot Reid i pielęgniarka Carla Espinosa, którzy wspólnie mają do czynienia nie tylko z przypadkami pacjentów, ale łączą ich także zawiłe relacje koleżeńskie i romantyczne. Chociaż wydaje się to mało prawdopodobne, serial został ponoć bardzo luźno oparty na wspomnieniach doktora Jonathana Dorisa - przyjaciela twórcy serii.

Na dobre i na złe

I na naszym, rodzimym podwórku możemy znaleźć wartościowe przykłady seriali medycznych, chociażby w postaci produkcji pod tytułem: „Na dobre i na złe”. Serial ten emitowany jest od roku 1999, niezmiennie na kanale TVP2, a przedstawia losy personelu i pacjentów szpitala w fikcyjnym podwarszawskim miasteczku Leśna Góra. "Na dobre i na złe" przez wiele lat bił rekordy popularności i wysoko utrzymywał się na liście najchętniej oglądanych polskich seriali i chyba nie ma osoby, która nie potrafi zanucić kilku dźwięków z jego melodii tytułowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium