Na co chorują lekarze? Depresja, uzależnienia, wypalenie zawodowe w zawodzie medyka
Zawód lekarza oraz inne profesje medyczne to zawody wysokiego ryzyka. Codzienne obciążenie jest tak duże, że nierzadko owocuje problemami zdrowotnymi. Na co najczęściej chorują lekarze? Niestety większość schorzeń związana jest ze zdrowiem psychicznym.
Zdrowie lekarzy: problemy psychiczne w środowisku medycznym
Zaburzenia depresyjne, wypalenie zawodowe oraz uzależnienia – to problemy występujące w środowiskach medycznych coraz częściej. Napięcie, brak wsparcia i akceptacji dla szukania pomocy oraz duża tolerancja środowiska dla używek są głównymi przyczynami problemu. Okazuje się, że u lekarzy proces diagnozy i terapii jest dłuższy i trudniejszy niż u osób o podobnym statusie społecznym, ale wykonujących inne zawody. Dlatego skutki problemów z uzależnieniem lub zaburzeń psychicznych u lekarzy są zwykle bardziej dotkliwe.
Obciążenie psychiczne w zawodzie lekarza
Już studenci medycyny narażeni są na duże obciążenie: studia są wymagające, egzaminy trudne. Zajęcia w szpitalach i prosektorium są często szokiem dla młodych ludzi, którzy nie otrzymują w trakcie studiów żadnej opieki psychologicznej ani wskazówek, jak zadbać o higienę psychiczną. Lekarze w sile wieku często pracują ponad siły, z najcięższymi przypadkami. Pracują w kilku miejscach naraz, co powoduje, że ich harmonogram jest ekstremalnie napięty. Do najbardziej rozchwytywanych specjalistów można umawiać się na wizyty na godz. 20:00, czy nawet 22:00. Nierzadko jest to na rękę samym pacjentom, którzy pracują, żyją intensywnie i dopiero o takiej porze mogą umówić się do lekarza.
Lekarze w wieku około emerytalnym nie chcą przyznać się przed samymi sobą, że powinni zwolnić. Nawet gdy zrezygnują z pracy w szpitalu, intensywnie rozwijają prywatną praktykę, co niesie ze sobą ryzyko niezweryfikowanych diagnoz i braku kontroli.
Lekarz – zawód wysokiego ryzyka
Codzienny kontakt z cierpieniem, śmiercią i problemami, które często pogłębiane są przez niedociągnięcia systemu czy biurokrację, jest ogromnym obciążeniem. Tempo życia, konieczność ciągłego dokształcania się i brak czasu na odpoczynek to kolejne wyzwania. Według statystyk organizacji Beyondblue, aż jeden na czterech lekarzy cierpiał na depresję lub inne zaburzenie psychiczne. Wstyd i lęk o karierę często stanowią barierę w szukaniu pomocy. Medycy mają świadomość, że informację o chorobie będzie trudno utrzymać w tajemnicy. Badania wykazują, że mężczyźni w zawodzie lekarza radzą sobie gorzej, gdyż zamiast rozmawiać o trudnych doświadczeniach i problemach (tak radzą sobie kobiety-lekarze), sięgają po używki lub leki.
Jak pomóc lekarzom?
Lekarze powinni już na studiach otrzymywać wiedzę o potencjalnych problemach zdrowotnych oraz narzędzia do ich leczenia. Izby lekarskie powinny tworzyć grupy wsparcia, gdzie doświadczeni lekarze wspieraliby kolegów po fachu. Dopóki system nie oferuje wsparcia, medycy muszą dbać o siebie, zachować work-life balance i nie bać się zwolnić lub poprosić o pomoc, gdy życie wymyka się spod kontroli.
Promowanie świadomości i otwartości w kwestii zdrowia psychicznego wśród lekarzy jest kluczowe. To oni na co dzień ratują życie innych, ale nie mogą zapominać o swoim własnym zdrowiu.