Na co chorują lekarze - depresja, uzależnienia, wypalenie zawodowe
36.jpg

Zawód lekarza oraz inne medyczne, to zawody wysokiego ryzyka. Codzienne obciążenie jest tak duże, że nierzadko owocuje problemami zdrowotnymi. Na co najczęściej chorują lekarze? Niestety większość schorzeń związana jest ze zdrowiem psychicznym.

Zaburzenia depresyjne, wypalenie zawodowe oraz uzależnienia. To problemy występujące w środowiskach medycznych coraz częściej. Napięcie, brak wsparcia i akceptacji dla szukania pomocy oraz duża tolerancja środowiska dla używek - to główne przyczyny problemu. Okazuje się, że u lekarzy proces diagnozy i terapii jest dłuższy i trudniejszy niż u osób o podobnym statusie społecznym, ale wykonujących inne zawody. Dlatego skutki problemów z uzależnieniem lub zaburzeń psychicznych u lekarzy są zwykle bardziej dotkliwe.

Obciążenie psychiczne w zawodzie lekarza

Już studenci medycyny narażeni są na duże obciążenie, studia są wymagające, egzaminy trudne. Zajęcia w szpitalach i prosektorium są często szokiem dla młodych ludzi, którzy nie otrzymują w trakcie studiów żadnej opieki psychologicznej ani wskazówek, jak zadbać o higienę psychiczną. U lekarzy w sile wieku dochodzi do największych przeciążeń. Często pracują ponad siły, z najcięższymi przypadkami. Nierzadko w kilku miejscach na raz. Nikogo nie dziwi, że lekarz w dzień pracuje w szpitalu, a popołudniu przyjmuje pacjentów prywatnie. Do najbardziej rozchwytywanych specjalistów można umawiać się na wizyty na godz. 20 czy nawet 22. Nierzadko jest to na rękę samym pacjentom, którzy pracują, żyją intensywnie i dopiero o takiej porze mogą umówić się do lekarza. Z kolei lekarze w wieku około emerytalnym nie chcą przyznać się przed samymi sobą, że powinni zwolnić. Nierzadko nawet, gdy zrezygnują z pracy w szpitalu, to intensywnie rozwijają prywatną praktykę. Niestety w tej sytuacji ich diagnozy i sposób pracy nie podlega weryfikacji i kontroli. Wynika z tego szereg problemów.

Lekarz - zawód wysokiego ryzyka

Codzienny kontakt z cierpieniem, śmiercią, problemami, które często pogłębiane są przez niedociągnięcia systemu czy biurokrację. Tempo życia, konieczność ciągłego dokształcania się, na co brakuje sił i czasu – z tym muszą borykać się lekarze. Według statystyk organizacji Beyondblue, która zajmuje się szerzeniem świadomości na temat zaburzeń psychicznych wśród lekarzy, aż jeden na czterech lekarzy cierpiał na depresję lub inne zaburzenie psychiczne. Barierą, która nie pozwala na szukanie pomocy jest wstyd i lęk o karierę. Lekarze mają świadomość, że informację o chorobie będzie trudno utrzymać w tajemnicy. Badania wykazują, że mężczyźni w zawodzie lekarza radzą sobie gorzej, gdyż zamiast rozmawiać o trudnych doświadczeniach i problemach (tak radzą sobie kobiety-lekarze) sięgają o używki lub leki.

Jak pomóc lekarzom

Lekarze powinni już na studiach otrzymać wiedzę o tym, że są narażeni na szereg problemów i od razu zaznajomić się z narzędziami do ich leczenia. Izby lekarskie powinny tworzyć grupy wsparcia koleżeńskiego, gdzie lekarze, którzy doświadczyli problemów z uzależnieniem lub zaburzeń psychicznych, wspieraliby kolegów po fachu. Dopóki jednak system nie oferuje wsparcia dla lekarzy w tym zakresie – należy dbać o siebie, zachować work-life balance i nie bać się zwolnić czy poprosić o pomoc, gdy czujemy, że życie wymyka nam się spod kontroli.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium