Modna odzież w placówkach medycznych- pracownicy na to zasługują.
Modna odzież w placówkach medycznych- pracownicy na to zasługują.

Jednym ze sposobów na wyrażenie siebie jest ubiór. Brak możliwości uzewnętrznienia swojej indywidualności źle wpływa na samopoczucie pracowników. Chaiteny Razdan, twórca marki Care + Wear, którą założył w 2014 roku, wychodzi z założenia, że osoby zajmujące się problemami medycznymi powinni czuć się „jak ludzie”, a warunkiem tego jest możliwość ubierania się jak osoba- jednostkowy byt rozumny. „Kiedy myślisz o tym, jak wyrażamy siebie, gdy idziemy do pracy, to szalone, że pielęgniarki i lekarze w przeszłości nie mieli takiej możliwości” – powiedział Razdan. Skoro zasady dotyczące dress code’u, czyli ubioru w miejscu pracy są poddawane ponownej ocenie wszędzie, w tym w instytucjach finansowych i szkołach, dlaczego pracownicy medyczni mieliby być z tego zwolnieni?

Od uniformu do kreacji

Dawniej, większość fartuchów medycznych była dostarczana pracownikom przez szpitale i placówki medyczne, a zatem musiały mieć wspólny mianownik: uniwersalność. Uniform musiał być wystarczająco bezkształtny, aby pasował prawie do każdego ciała, a także wytrzymały, aby nie zniszczył się podczas prania przemysłowego. Obecnie pracownicy medyczni coraz częściej kupują odzież medyczną na własną rękę, co daje im możliwość doboru ubrań według własnego gustu.

Projektantka Josie Natori przyznała, że ma „co najmniej 20 wujków, ciotek i kuzynów, którzy są lekarzami i pielęgniarkami”, więc poznała potrzeby odzieżowe pracowników medycznych. Natori spotkała się z panem Razdanem na początku 2020 roku w ramach inicjatywy o nazwie Fashion for the Front Lines, która została stworzona, aby zapewnić środki ochrony indywidualnej służbie zdrowia. „Nigdy wcześniej nie myślałam ubraniach jako o czymś, co może sprawić, że poczujesz się dobrze w miejscu pracy. To dziwne, gdy po prostu zdamy sobie z tego sprawę”. „Dużo mówimy o ludziach, którzy mają za dużo: za dużo rzeczy, za dużo ubrań, za duży wybór” – powiedziała Natori. „Ale to nie dotyczy pracownika służby zdrowia”. Fashion for the Front Lines powstał po to, by to zmienić.

Przede wszystkim komfort

Pierwszą zmianą w ubiorze pracowników medycznych były spodnie. Niezwykle modne stały się dresy typu jogger ze ściągaczami na kostkach. Teraz prawie każda marka, niezależnie od tego, czy jest to dostawca masowy, czy jedna z nowszych marek, oferuje joggery jako alternatywę dla typowych spodni medycznych. Dostępne są również kroje slim fit, spodnie cargo oraz rozkloszowane. Podobnie bluzki są lepiej dopasowane do sylwetki, a materiały bardziej funkcjonalne, co umożliwia oddychanie skóry i odprowadzanie wilgoci, kieszenie z zamkami lekko odsuniętymi od siebie, dłuższe wcięcia z tyłu, szwy przy szyi i strategicznie rozmieszczone szlufki do zawieszania identyfikatorów. „Dopasowanie zdecydowanie robi dużą różnicę”, powiedziała pani Hartnick, studentka pielęgniarstwa. Pomogło to wzmocnić pewność siebie, „gdy ciągle wchodzisz do nowych pokoi i poznajesz nowych ludzi. Nie martwisz się, że długopisy wypadną z kieszeni lub, że top rozchyli się i odsłoni ciało podczas pochylania się.”

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium