Kto wchodzi w skład personelu medycznego?
188.jpg

Kto wchodzi w skład personelu medycznego?

Personel medyczny odgrywa kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia, zwłaszcza w ratownictwie medycznym. Poniżej przedstawiamy stanowiska, które wchodzą w skład zespołów ratownictwa medycznego, a tym samym osoby posiadające prawo do wykonywania czynności ratunkowych.

Lekarz systemu

Lekarz systemu to wykwalifikowany lekarz, który ma ukończone co najmniej 2 lata specjalizacji i kontynuuje naukę w takich dziedzinach jak: anestezjologia, intensywna terapia, medycyna ratunkowa lub neurologia. Może także posiadać już tytuł specjalisty w tych dziedzinach. Specjalizacje mogą obejmować również:

  • chirurgię ogólną,
  • chirurgię dziecięcą,
  • ortopedię,
  • pediatrię,
  • traumatologię.

Podczas specjalistycznego przygotowania lekarz systemu zakończył moduł podstawowy w takich dziedzinach jak: choroby wewnętrzne, pediatria lub chirurgia ogólna i kontynuuje lub ukończył szkolenie specjalizacyjne oraz uzyskał tytuł specjalisty. Do końca 2020 roku lekarzem systemu może być także lekarz, który przepracował 3000 godzin w szpitalu na izbie przyjęć, oddziale ratunkowym, w zespole ratownictwa medycznego (klasycznym lub lotniczym).

Pielęgniarka systemu

Pielęgniarka systemu to pielęgniarka, która ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie:

  • pielęgniarstwa ratunkowego,
  • anestezjologii,
  • intensywnej opieki,
  • chirurgii,
  • kardiologii lub pediatrii.

Musi mieć także minimum 3 lata stażu pracy na oddziałach związanych z powyższymi specjalnościami, oddziałach pomocy doraźnej, izbie przyjęć lub w pogotowiu ratunkowym. Pielęgniarka systemu może również posiadać tytuł specjalisty lub być w trakcie specjalizacji w tych dziedzinach.

Ratownik medyczny

Aby zostać ratownikiem medycznym, należy ukończyć 3-letnie studia wyższe pierwszego stopnia na kierunku ratownictwo medyczne i uzyskać tytuł ratownika medycznego. Od 2013 roku nie prowadzi się naboru do szkół policealnych kształcących w zawodzie ratownika medycznego, a kształcenie odbywa się jedynie na poziomie studiów licencjackich.

Wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego (WKRM)

Wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego jest zatrudniany przez wojewodę spośród lekarzy systemu, ratowników medycznych lub pielęgniarek systemu. Aby pielęgniarka lub ratownik medyczny mogli objąć tę funkcję, muszą ukończyć studia II stopnia oraz posiadać minimum 4-letnie doświadczenie na stanowisku dyspozytora medycznego.

 

Personel medyczny zapewnia niezbędną opiekę i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Każda osoba ma swoje specyficzne zadania, tym samym wspólnie tworzą skuteczny zespół ratowniczy. Dzięki ich wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu możliwe jest szybkie i efektywne reagowanie na zagrożenia zdrowotne, co przekłada się na ratowanie życia ludzkiego.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium