Kto wchodzi w skład personelu medycznego?
188.jpg

Poniżej przedstawimy stanowiska wchodzące w skład zespołów ratownictwa medycznego, czyli osoby posiadające prawo do wykonywania czynności ratunkowych.

Lekarz systemu

Lekarz systemu to lekarz, który ma ukończone co najmniej dwa lata specjalizacji i kontynuuje naukę z anestezjologii i intensywnej terapii, medycyny ratunkowej lub neurologii, albo posiada już tytuł specjalisty z przedstawionych powyżej dziedzin. Listę specjalizacji można rozszerzyć dodatkowo o chirurgię ogólną, dziecięcą, ortopedię, pediatrię i traumatologię. Podczas specjalistycznego przygotowania lekarz systemu zakończył moduł podstawowy w takich dziedzinach jak: choroby wewnętrzne, pediatria lub chirurgia ogólna i kontynuuje lub ukończył szkolenie specjalizacyjne oraz uzyskał tytuł specjalisty. Do końca ubiegłego roku (tj. 2020) lekarzem systemu może być także lekarz, który przepracował trzy tysiące godzin w szpitalu na izbie przyjęć, oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego (klasycznym lub lotniczym).

Pielęgniarka systemu

Pielęgniarka systemu to pielęgniarka, która odbyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii oraz ma minimum 3 lata stażu pracy na oddziałach o powyższych specjalnościach, oddziałach pomocy doraźnej, na izbie przyjęć lub w pogotowiu ratunkowym. Pielęgniarka systemu to także osoba, która ma tytuł specjalisty lub specjalizuje się w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii

Ratownik medyczny

Aby zostać ratownikiem medycznym należy ukończyć trzyletnie studia wyższe pierwszego stopnia na kierunku: Ratownictwo medyczne i uzyskać tytuł ratownika medycznego. Należy jednak nadmienić, że od roku 2013 nie prowadzi się naboru do szkół policealnych kształcących w zawodzie ratownika medycznego. W chwili obecnej kształcenie ratowników medycznych odbywa się jedynie na studiach wyższych pierwszego stopnia (licencjat).

Wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego

Wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego (w skrócie: WKRM) zostaje zatrudniony przez wojewodę spośród: lekarzy systemu, ratowników medycznych lub pielęgniarek systemu. Do objęcia funkcji WKRM przez pielęgniarkę lub ratownika medycznego konieczne jest ukończenie studiów drugiego stopnia oraz posiadanie minimum czteroletniego doświadczenia w pracy na stanowisku dyspozytora medycznego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium