Praca stomatologa, ale także stylisty fryzur, kosmetologa, chirurga czy lekarza medycyny estetycznej to praca stojąca. A ta wiąże się z wieloma obciążeniami i jest jedną z najbardziej męczących. Stanie to pozycja wymuszona i może powodować przykre dolegliwości – zagrożony jest głównie kręgosłup i kończyny dolne. Podpowiadamy jak niwelować skutki pracy stojącej.
Bóle pleców, w szczególności odcinka lędźwiowego, bóle karku, a także puchnące nogi, żylaki oraz skurcze łydek - z takimi problemami borykają się najczęściej osoby, które przez kilka godzin dziennie muszą stać. Jeśli nie zadziałamy w kierunku wyeliminowania bólu, problem będzie narastał i po jakimś czasie może okazać konieczna interwencja medyczna lub rehabilitacja. Jeśli jednak podejmiemy próby zniwelowania długotrwałej pracy stojącej, możemy sobie pomóc.
Jak niwelować skutki pracy stojącej:
Zmieniaj pozycję
Naturalny stan naszego ciała to ruch, jeśli więc będziemy zmieniać pozycję możliwie najczęściej, będzie to mniej męczące. Najdogodniejsza pozycja do dłuższego stania to lekki rozkrok, najlepiej z napiętymi udami i pośladkami oraz lekko podwiniętą miednicą.
Ćwicz w trakcie i w przerwach pracy
Delikatne rozciąganie, napinanie, wykroki, wspięcia na palce – takie proste ćwiczenia, które będziemy wykonywać w trakcie samej pracy lub w przerwach mogą być bardzo pomocne.
Zadbaj o nogi po pracy
Kąpiel w soli, leżenie z uniesionymi nogami, masaż rolką, piłeczką lub dłońmi, żele antyżylakowe – za taki relaks nasze nogi i stopy z pewnością będą bardzo wdzięczne. Regularnie wykonywany profesjonalny pedicure u podologa również potrafi zdziałać cuda i nawet zlikwidować poważniejsze problemy z modzelami czy wrastającymi paznokciami. Nadmiar zrogowaciałego naskórka przy długim staniu może powodować duży ból stóp.
Profesjonalne obuwie
Wysokiej jakości i obuwie medyczne to najlepszy wybór do pracy stojącej. Dobre modele profesjonalnego obuwia medycznego posiadają medycznego posiadają profilowaną wkładkę wykonaną ze skóry, lekką korkową podeszwę wykończoną antypoślizgową gumą oraz dodatkowy pasek z tyłu, dzięki któremu doskonale utrzymują się na nodze.
A może podnóżek?
Podnóżek to doskonały wynalazek dla osób pracujących na stojąco. Służy do tego by opierać na nim raz jedną, raz drugą nogę i tym samym zmieniać pozycję.
Profilaktyka żylaków
Osoby mające problem z żylakami powinny nosić podkolanówki uciskowe i przyjmować leki lub suplementy leczące żylaki. W przypadku takich problemów, lepiej skonsultować się z lekarzem. Z pewnością wspomaganie krążenia w nogach jest niezbędne – chłodne kąpiele nóg, unoszenie ku górze oraz żele przeciw żylakom.