Gumowe chodaki: hit czy kit
108.jpg

Kto mógłby się spodziewać, że gumowe chodaki zrobią furorę na całym świecie? Zdarzały się nawet przypadki, że ludzie ustawiali się po nie w kolejkach jeszcze przed zamkniętymi sklepami, by skoro otworzą, kupić je po obniżonych cenach. Ba! Dochodziło nawet do rękoczynów! Co sprawiło, że te chodaki są tak pożądane?

Potrzeba matką wynalazków

Jako pierwsza, gumowe chodaki wyprodukowała firma Crocks, dlatego potocznie nazywane są crocksami. Pomysł na tego typu buty pojawił się zupełnie przypadkowo, gdy grupa przyjaciół z Kolorado wybrała się na wycieczkę na Karaiby. Los sprawił, że byli zmuszeni kupić piankę, która posłużyła im, jak się szybko okazało, za wygodne buty. Przypadek okazał się biznesem życia.

W 2002 roku przedsiębiorca George Boedecker Jr postanowił wyprodukować z owej pianki klapki do salonów SPA, które szybko zyskały popularność i obecnie używane są niemal wszędzie. Po 10 latach działalności, mieszcząca się w Kolorado firma przekroczyła magiczny pułap miliarda dolarów przychodu.

Jedni kochają, inni nienawidzą

Crocksy w świecie mody budzą wiele kontrowersji. Buty, choć lekkie, mają bardzo toporny design. Sam producent określa ich wygląd jako „kosmiczny”. Piankowe chodaki uzyskały wiele wzorów i dodatków. W roku 2018 zainteresował się nimi luksusowy dom mody Balenciaga. Założyciel Vetemens, Demma Gvasalia zaprojektował dla Balenciagi niezwykłe piankowe chodaki na 10-cio centymetrowej podeszwie, które miały być częścią kobiecej kolekcji na sezon wiosna-lato 2018. Mimo astronomicznej ceny 850 dolarów, klapki wyprzedały się w kilka godzin. W 2019 roku marka crocks nawiązała współpracę z niemieckim projektantem Kilianem Kernerem znanym jako KXXK i słynne chodaki pojawiły się na Berlińskim Fashion Week. Podczas festiwalu zaprezentowano 34 stylizacje z butami marki crocks. Wśród nich znalazły się zestawienia z eleganckimi kostiumami i sukienkami. Niektórzy znawcy mody nie mogą pogodzić się z powstającym trendem. Internauci, którzy interesują się modą również zostawiają niepochlebne opinie. Na Twitterze można było znaleźć komentarze: „Co za okropny okres w modzie”, „Świat zmierza ku zagładzie”.

Mimo to, chodaki nadal mają wielu fanów. Szczególnie lubiane przez dzieci za prostotę zakładania, liczne kolory oraz możliwości ozdabiania przypinkami do butów, które można zamocować w otworach wentylacyjnych. To, czego na pewno nie można im odmówić, to komfort noszenia, a to z kolei doceniają klienci w każdym wieku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl