Gdy stary styka się z nowym
144.jpg

Styczeń chyli się ku końcowi. Dla tych, którzy pierwszego dnia 2021 roku narzucili sobie postanowienia noworoczne, jest to czas pierwszych weryfikacji i refleksji, czy zdołają wytrwać w swoich zamierzeniach. Niektórzy dali sobie trochę więcej czasu i nadal zastanawiają się nad tym, co zrobić, by kolejny rok był lepszy i dopiero teraz wypisują podpunkty na liście „to do”. Jakie najczęściej wybieramy postanowienia i co zrobić, by wytrwać w nich do końca roku?

Nowy rok, nowy ja

Niektórzy wierzą, że wraz z przesunięciem się sekundnika z 23:59:59 31 grudnia na 00:00:00 1 stycznia, dzieje się coś mistycznego i nagle stajemy się innymi ludźmi, gotowymi na nowe wyzwania. Prawda jest taka, że nadal czujemy ciężar świątecznych pierogów, brakuje nam słońca, jesteśmy zmęczeni zimą i mamy niedobory witamin, spowodowane brakiem świeżych warzyw. Jeśli wiec po ustąpieniu pierwszego w tym roku kaca, zrobimy nagły zryw i bez większego przygotowania zmienimy dotychczasowe przyzwyczajenia, szybko może się okazać, że nasze postanowienia nas przerastają i nie chcemy dalej ich kontynuować. Jak więc działać? Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że zmiana nawyków to długotrwały proces i o wiele lepiej jest wprowadzać zmiany stopniowo. Dobrze mieć wieloetapowy plan, dzięki któremu, możemy cieszyć się z osiągniętych kolejno małych kroków, które w dalszej perspektywie przeobrażają się w wielki skok. Należy przy tym pamiętać, aby wyznaczony cel końcowy był realny do wykonania.

Najczęściej wybierane postanowienia to te związane z naszym wyglądem: zrzucenie zbędnych kilogramów, zdrowa dieta, rozpoczęcie aktywności fizycznej, a także rzucanie nałogów. Popularny jest również rozwój osobisty i chęć zdobycia nowych umiejętności. W rozpoczęciu pracy nad swoim nowym „ja” często pomagają nam różne motywatory takie jak nowe buty do biegania czy pięknie wydana książka z przepisami. Jednak żaden przedmiot nie zdopinguje nas tak skutecznie jak drugi człowiek. Znajdź partnera do biegania lub poproś bliską osobę o kontrolowanie postępów. Takie rozwiązanie pomaga zwłaszcza osobom ze słomianym zapałem. Jeżeli jeszcze nie zacząłeś, wiedz, że nigdy nie jest za późno na pracę nad sobą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium