Gdy chorują stopy – dla pracujących na stojąco i nie tylko
66.jpg

Aż jedna czwarta ze wszystkich kości, które posiada człowiek, znajduje się w stopach! Każda stopa ma ich aż 26. Stopy noszą cały ciężar naszego ciała i aby były solidną podstawą, muszą być sprawne i zdrowe. W szczególności powinny zadbać o nie osoby, które wykonują pracę stojącą.

26 kości, ponad 100 mięśni i 33 stawy – każda stopa to skomplikowany precyzyjny mechanizm. Rolą stóp jest nie tylko noszenie naszego ciężaru, ale przede wszystkim amortyzacja wstrząsów w taki sposób, aby nie przenosiły się na cały szkielet.

Dla prawidłowej pracy stóp szczególnie ważny jest etap ich rozwoju i tworzenia się prawidłowych i mocnych łuków. Dlatego dzieciom zaleca się chodzenie boso, szczególnie po naturalny, podłożu jak piasek i trawa. Do tego obuwie powinno być elastyczne, lekkie, z szerokim noskami, które nie zniekształcają naturalnego ułożenia palców.

W życiu dorosłym, szczególnie w pracy stojącej, nasze stopy podlegają znacznym obciążeniom. Chodzi nie tylko o długotrwałe przebywanie w wymuszonej, niewygodnej pozycji, ale także wielogodzinne noszenie obuwia. Stopa najlepiej odpoczywa, gdy jest wolna, może oddychać i pracować we wszystkich płaszczyznach.

Problemy ze stopami

Najczęstszymi problemami, z jakimi borykają się osoby pracujące „na nogach” są: płaskostopie podłużne, płaskostopie poprzeczne, halluksy i żylaki nóg.

Płaska stopa

Płaskostopie podłużne, potocznie nazywane „platfusem” to wada, która spowodowana jest upośledzoną pracą mięśni piszczelowych przednich i tylnych, które są odpowiedzialne za utrzymanie podłużnego łuku stopy. Przyczynia się do tego często wysoka waga ciała, szczególnie w sytuacji, gdy mamy wrodzoną wiotkość więzadeł i torebek stawowych. Ale do platfusa przyczynia się także niewłaściwe obuwie, brak ruchu.

Płaskostopie poprzeczne

Stopa poprzecznie jest to częsta a wada stóp. charakteryzują się grzbietowym odchyleniem I, IV i V kości śródstopia, przez co II i III kość śródstopia nie wykazujące dostatecznej ruchomości są narażone na nadmierny docisk do podłoża. Stąd często płaskostopiu poprzecznemu towarzyszą bolesne modzele na podeszwach stóp.

Koślawy paluch

Halluksy to choroba zwyrodnieniowa, dotyczy głównie kobiet - paluch koślawy ma prawie co druga Polka. Przyczyną jest zwykle nadwaga, noszenie butów na wysokich obcasach i z wąskimi czubkami, stojąca praca. Do halluksów przyczynia się też płaskostopie.

Żylaki

Żylaki nóg to żyły, które uległy poszerzeniu i poskręcaniu. Występują u osób dorosłych i obejmują zwykle żyły powierzchowne i żyły łączące. Są niebezpieczne, bo mogą prowadzić do niewydolności żył oraz zakrzepicy.

Jak zapobiegać problemom ze stopami?

  • zadbaj o prawidłową wagę ciała
  • w pracy noś wygodne obuwie
  • gimnastykuj stopy
  • chodź na boso po trawie i piasku
  • po wysiłku odpoczywaj ze stopami w górze
  • funduj czasem nogom chłodny prysznic w kierunku od dołu ku górze
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium