Dziecko u pediatry- jak przełamać strach przed wizytą
218.jpg

Wizyta dziecka u lekarza może być stresująca zarówno dla małego pacjenta, jak i rodzica. Inaczej będzie wyglądała pierwsza wizyta z noworodkiem, a inaczej z rozbrykanym 2-4 latkiem czy starszakiem. Rozmaite są też powody dla których odwiedzamy przychodnię pediatryczną. Wizyta patronażowa będzie się różnić od tej związanej z infekcją czy szczepieniem. Każda sytuacja będzie wymagała od rodzica wcześniejszego przygotowania i rozmowy z dzieckiem. Doświadczeni lekarze także mają swoje sposoby by wzbudzić zaufanie swoich pacjentów.

Terapeutyczna moc bajek

Czytanie dziecku jest skuteczną metodą wychowania oraz oswajania młodego człowieka z otaczającą go rzeczywistością. Dzięki opowieściom dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności, które wykorzystują w realnym świecie. Jedną z metod oswajania strachu jest dokładne poznanie rzeczy czy sytuacji, której się boimy. Każdy odczuwa strach przed tym co nieznane. Z pomocą dla dzieci i rodziców przychodzi wiele serii książeczek o sprawach, które mogą maluchom sprawiać problem. Warto zaopatrzyć się w literaturę dziecięcą, w której główny bohater udaje się do lekarza lub sam jest lekarzem. Jako dopełnienie można posilić się bajką animowaną. Warto wtedy rozmawiać z dzieckiem i wskazywać podobieństwa występujące w bajkach do sytuacji, które dziecko samo przeżyło.

Zabawa w odgrywanie ról

Kolejnym etapem oswajania dziecka ze stresującą sytuacją jest zabawa w odgrywanie ról. Dzieci lubią bawić się w doktora i robić rodzicom zastrzyki na niby. Dziecko może wcielić się rolę ulubionego bohatera i odgrywać sceny z bajki. Wskazane jest zamienianie się rolami. Dobrym pomysłem będzie kupienie zabawkowej walizki lekarskiej z akcesoriami czy małego fartucha. Jest to świetna okazja aby przećwiczyć szerokie otwieranie buzi i oświetlanie jej latarką oraz aby przyjrzeć się jak wygląda stetoskop i do czego dokładnie służy. W trakcie wizyty mały pacjent zobaczy, że pani doktor ma taki sam stetoskop jak on i chętniej będzie współpracował podczas badania. Można pozwolić dziecku aby zabrało swój fartuch lub zabawkę do przychodni i pochwaliło się swoim sprzętem lekarskim.

Przyjazna odzież medyczna

Pediatrzy także zdają sobie sprawę z tego, że wizyta w przychodni, może być dla najmłodszych stresująca. Efekt białego fartucha, czyli strach przed lekarzami obserwowany jest także u dorosłych. Pediatrzy, wychodząc naprzeciw dziecięcym strachom, coraz częściej zakładają kolorową odzież medyczną i obuwie. Medyczne bluzy i fartuchy często ozdobione są zabawnymi printami, które bardzo podobają się dzieciom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium