Dlaczego Polacy nie chodzą do lekarza? Sprawdź najczęstsze powody
48.jpg

Na trójkę z plusem – tak statystyczny Polak ocenia swoje zdrowie. Ponad połowa z nas nie chodzi do lekarza profilaktycznie, ale dopiero wtedy, gdy nam coś dolega. Dlaczego Polacy unikają kontaktu z opieką zdrowia?

Co dziesiąty Polak w ogóle nie kontroluje swojego stanu zdrowia. Tylko co trzeci może przyznać, że regularnie wykonuje badania profilaktyczne. To jeszcze nic, w niektórych chorobach, nawet połowa zdiagnozowanych pacjentów nie stosuje się do zaleceń. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Nie mam czasu na lekarza

Większość respondentów badaniu wykonanym przez „ABC Rynek i Opinia” wskazuje czas jako główny problem. „Nie mają czasu” na umówienie wizyty szkoda im czasu na czekanie, a jeśli już mają się leczyć, to „nie mają czasu” stosować się do wszystkich zaleceń. Czasu brakuje na pójście do apteki i wykupienie leków.

Niska dostępność lekarzy

  Drugą popularną odpowiedzią jest rzekoma niska dostępność lekarzy specjalistów. Nie zawsze przeświadczenie o tym, że do specjalisty trzeba będzie czekać jest godne z faktycznym stanem rzeczy. Wielu specjalistów jest dostępnych w termiach nieprzekraczających dwóch tygodni. Jednak jest to wymówka, którą słyszy się często: „Na NFZ trzeba długo czekać, a prywatnie mnie nie stać”.

  Lęk przed wizytą u lekarza

  Strach przed wizytą lekarską jest bardzo powszechny. Jest na to nawet termin psychologiczny: jatrofobia. Oznacza to paniczny lęk przed lekarzem. Obawa przed wizytą objawia się często „syndromem białego fartucha”. U osoby, która go doświadcza nawet zazwyczaj prawidłowe ciśnienie krwi rośnie, gdy widzą lekarza. Doświadcza tego nawet 15-30 proc. osób, u których podczas wizyty zauważono zbyt wysokie ciśnienie. Obawy przed wizytą mogą mieć źródło w złych doświadczeniach w przeszłości. Znaczna grupa pacjentów doświadczyła niewłaściwej opieki,  błędów lekarskich, nieprzyjemnych zachowań ze strony personelu lub bolesnych zabiegów.

  Lekarzu! Syndromu białego fartucha zapobiegniesz nosząc stylową odzież medyczną. Sprawdź!

  Wstyd przed lekarzem

  Unikanie lekarza z powodu wstydu jest częstsze niż nam się wydaje. Wstyd przez rozebraniem się, wstyd z powodu nadwagi lub otyłości, wstyd przed byciem ocenionym za niezdrowy tryb życia. Wstydu doświadczają też kobiety przed wizytą u ginekologa. Najbardziej niepokojący jest fakt, że z tego powodu rzadziej odwiedzają ginekologa kobiety w wieku 55-65 lat. A to właśnie czas, w którym znacznie wzrasta ryzyko zachorowania raka piersi i narządów rodnych.

  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium