Dlaczego nosimy buty?
Dlaczego nosimy buty?

Dlaczego nosimy buty? Funkcje obuwia kiedyś i dziś

Noszenie butów jest dziś oczywistością i mało kto zastanawia się, jakie funkcje pełni obuwie. Idziemy do sklepu i po prostu kupujemy model, który jest nam potrzebny i który nam się podoba, a czasem… ten, który wcale nie jest potrzebny, ale nas zachwycił. Kiedyś główną funkcją butów była ochrona stopy – nie wyglądały one zatem szczególnie designersko. Dzisiaj obie te funkcje można z łatwością połączyć.

Krótka historia obuwia

Noszenie butów jest związane z historią ludzkości właściwie od początku. Najbardziej pierwotne konstrukcje, które chroniły stopę, były wykonywane z kawałka skóry, np. niedźwiedziej, i wyłożone sianem. Miały jedną funkcję – osłaniać stopy przed twardym podłożem, kamieniami czy rozgrzanym piaskiem. Antropolodzy podejrzewają, że ludzie nosili buty już około 40 tysięcy lat temu. Na pewno wiadomo, że były w użyciu 5 tysięcy lat temu – dowodem jest znaleziony w 1991 roku w Alpach człowiek z Similaun, czyli ciało Oetziego.

  • W starożytności buty nieco zmieniły swój wygląd – pojawiły się zgrabniejsze sandały rzymianki, a także modele zdobione. Oznacza to, że już wtedy pełniły dodatkową funkcję – nie tylko chroniły, ale i miały być elementem stylizacji.
  • Średniowiecze przyniosło rozwój butów krytych – odkryte stopy i jakakolwiek golizna były wówczas niedopuszczalne.
  • Renesans obfitował zaś w buty bardziej dekoracyjne, pojawiły się damskie, kieliszkowate obcasy. Buty dobierano do sukni – szyto je z tej samej tkaniny, aby współgrały z całą stylizacją.
  • W XIX wieku zaczęły pojawiać się wygodniejsze buty, w których można było uprawiać sport.
  • XX wiek przyniósł rewolucję w modzie – kobiety zaczęły ubierać się odważniej, częściej nosić spodnie i krótkie spódnice. Za tą modą musiała podążać branża obuwnicza – rozwinęła się więc tak samo jak modowa.

Nowoczesne obuwie – design i wygoda

Dzisiejsze obuwie wciąż ma przede wszystkim chronić stopę, ale jest znacznie bardziej zaawansowane niż prehistoryczny kawałek skóry czy drewniany roboczy chodak. Oczywiście do wyboru jest cała masa butów niewygodnych, które zakłada się wyłącznie ze względów estetycznych – chociażby wysokie szpilki, które często negatywnie wpływają na stopę i kręgosłup, ale pięknie wyglądają.

Coraz częściej komfort daje się jednak pogodzić z aspektem wizualnym. Technologia i współpraca projektantów z fizjoterapeutami i naukowcami pozwalają tworzyć świetnej jakości buty sportowe, z kolei zwrócenie uwagi na problemy osób pracujących na nogach sprawia, że rozwija się rynek wysokojakościowego obuwia roboczego. Profesjonalne obuwie, które gwarantuje stopom komfort, wybierane jest także na co dzień. Tak jest chociażby w przypadku butów medycznych – już od dawna nie są zarezerwowane wyłącznie dla personelu medycznego! Chętnie sięgają po nie wszyscy – nastolatkowie, dorośli i seniorzy. Niektóre klasyczne modele klapków czy crocsów stają się wręcz kultowe.

To może Cię zainteresować: Jaką rolę odgrywają gumowe chodaki w modzie?

Dlaczego nosimy buty? Funkcje obuwia

Noszenie butów jest związane z historią ludzkości – od zarania dziejów ludzie próbowali w jakiś sposób ochronić stopy. Okazuje się jednak, że obuwie pełni wiele różnych funkcji – niektórych nie jesteśmy nawet świadomi! Oto niektóre z nich.

Buty chronią stopy

Pierwotna funkcja butów nie zmieniła się do dziś – mają one przede wszystkim chronić stopę. Chyba nikt obecnie nie wyobraża sobie spacerowania po rozgrzanym czy oblodzonym chodniku w mieście boso. Wyjątkiem jest pan Wojciech Cejrowski – który ma swoją wyjątkową motywację do chodzenia boso przez świat.

Buty są estetycznym dodatkiem do stylizacji

Nikt nie ma wątpliwości, że buty nie zawsze są tylko praktycznym elementem, który ma zapewnić stopie ochronę. Gdyby tak było, każdemu z nas wystarczyłaby jedna para, ewentualnie dwie – na lato i zimę. Większość osób ma tych par zdecydowanie więcej! Są one bowiem ważnym elementem stylizacji – inne buty zakłada się na wieczór, inne na plażę, jeszcze inne do pracy, na spacer, siłownię…

Buty jako wsparcie zdrowia

Uprawiasz jogging, a może pracujesz na nogach? Z pewnością wiesz, jak istotne jest odpowiednio dobrane obuwie. Nawet amatorzy zaczynają przygodę z bieganiem od odpowiednio dobranego obuwia – w przeciwnym razie kontuzje i dyskomfort są gwarantowane. Podobnie jest z pracownikami służby zdrowia czy innych profesji wymagających wielogodzinnego stania lub chodzenia. Bez odpowiednio wyprofilowanego obuwia, które amortyzuje nacisk ciała na stopę, szybko zaczynają się problemy z kręgosłupem, bóle mięśni, żylaki i obrzęki.

Buty oznaką szacunku?

Buty, a dokładnie ich zakładanie, ale i zdejmowanie w konkretnych sytuacjach może mieć ściśle określone znaczenie. Z reguły brak butów, czyli niekompletny strój, np. w sytuacji biznesowej jest uznawany za brak szacunku – chyba nikt nie wyobraża sobie pójścia na spotkanie z kontrahentem czy prezesem bez butów… Eleganckie, wypastowane, czyste buty to bardzo ważny element wizerunku – świadczą o tym, że do partnerów biznesowych podchodzi się z szacunkiem.

W określonych sytuacjach oznaką szacunku jest natomiast zdjęcie butów – mowa przede wszystkim o kulturach azjatyckich i arabskich. W Japonii zdjęcie butów przed wejściem do domu jest oznaką szacunku dla gospodarza. Podobnie wchodzi się do meczetu czy świątyń hinduistycznych – buty zostawia się przed budynkiem.

Buty jako wyznacznik statusu

Choć pewnie większość osób zgodzi się, że w życiu nie pieniądze są najważniejsze, niewątpliwie pewne elementy stroju bywają uznawane za luksusowe. Doskonałym przykładem są znane szpilki z czerwoną podeszwą – kojarzą się z elegancją, klasą, ale i bogactwem. Buty mogą być więc także swego rodzaju sygnałem dla otoczenia, że dobrze nam się powodzi. Jakościowe obuwie znanej marki czy też wykonane na specjalne zamówienie zdecydowanie jest wyznacznikiem statusu – nie mniejszym niż dobry zegarek czy droga biżuteria.

 

We współczesnym świecie obuwie nie odgrywa wyłącznie roli ochronnej dla stóp. Jest wyznacznikiem statusu, pomaga osiągać lepsze wyniki w sporcie czy odciąża kręgosłup w pracy. Coraz częściej łączy w sobie design i wygodę, dzięki czemu nie trzeba męczyć się na imprezie w ciasnych, ale pięknych sandałach czy pracować w solidnych, ale masywnych chodakach.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium