Dajcie pączka na widelec, bo idzie Popielec
150.jpg

Okres od Bożego Narodzenia do Wielkanocy sprzyja nieregularnemu odżywianiu. Podczas świątecznych i karnawałowych przyjęć oraz w tłusty czwartek i ostatki mamy tendencję do przejadania się, gdy jednocześnie wiele osób wprowadza restrykcyjną dietę w ramach postanowienia noworocznego. Niemała grupa ludzi decyduje się na post ścisły o kromce chleba w środę popielcową lub więcej dni, w trakcie obchodzonego przez katolików Wielkiego Postu. Skutki takiej nieregularnej diety mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Konsekwencje przejadania się

Jeśli nie jesteśmy w stanie pohamować się podczas świątecznych uczt, jemy „oczami” i objadamy się, grozi nam szereg nieprzyjemności zwanych niestrawnością. Bezpośrednio po przyjęciu zbyt dużej ilości pokarmu możemy czuć się ospali czy zmęczeni. Jest to zjawisko reaktywnej hipoglikemii, podczas której, po zjedzeniu zbyt dużej ilości pokarmu, nasza trzustka wyrzuca dużą dawkę insuliny i odczuwamy nagły spadek cukru we krwi. Oprócz senności możemy też odczuwać ból głowy a nasze tętno może być przyśpieszone. Przejadanie się zaburza równowagę hormonalną i powoduje, że nasz organizm przestaje rozpoznawać kiedy jesteśmy syci, skutkiem czego przejadamy się coraz częściej. Jest to droga prowadząca do otyłości i podatności na wszystkie schorzenia z nią związane. Przejadanie się powoduje choroby żołądka, wątroby i woreczka żółciowego.

Skutki niedożywienia

Nieregularne dostarczanie organizmowi pokarmu powoduje spowolnienie metabolizmu i paradoksalnie: odkładanie tkanki tłuszczowej na „gorsze czasy”. Jest to system obronny, który organizm stosuje w obawie, że pokarm nie zostanie dostarczony. Entuzjaści głodówek opisują ją jako cudowny lek na wszystko. Mimo, że jest wielu zwolenników stosowania tego typu postów, lekarze są nieugięci - głodówki, szczególnie te powyżej trzech dni, są niebezpieczne. Osoby, które próbują stosować tego typu wstrzemięźliwość bez przygotowania, narażone są na zawroty i bóle głowy a nawet omdlenia. Po sześciu dniach głodówki dochodzi do zatrucia organizmu ciałami ketonowymi czyli tak zwanej kwasicy. Podczas stosowania ścisłych postów istnieje ryzyko rozwinięcia się kamicy nerkowej i nadciśnienia tętniczego. Taka dieta sprzyja utraty masy mięśniowej zamiast tkanek tłuszczowych, prowadzi do niedożywienia i wyniszczenia, może potęgować choroby krążenia, oraz uniemożliwia właściwe uregulowanie glikemii.

Naprzemienne objadanie się i stosowanie niekontrolowanych przez lekarzy głodowych diet może mieć nieodwracalne skutki dla zdrowia. Bez względu na okazje zawsze należy zachowywać umiar i stosować zbilansowaną dietę, dzięki czemu zachowamy zdrowie i zyskamy lepszy wygląd.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium