Czy zbadałeś już jądra? Dr Cichobieg wspiera akcję Movember
32.jpg

Dr Cichobieg zapuścił wąsy, aby przypomnieć mężczyznom o badaniach profilaktycznych. Mężczyźni wciąż za rzadko badają się w kierunku raka prostaty i raka jąder. Nie zbadałeś jąder i prostaty? Listopad się jeszcze nie skończył!

Nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn w Polsce. Wielu panów myśli, że rak okolic intymnych to problem dojrzałych mężczyzn. Tymczasem choroby te dotykają nie tylko facetów po 50 roku życia.  Rak jądra dotyka głównie młodych mężczyzn. Tych między 14 a 34 rokiem życia. Rak prostaty atakuje już po 45 roku życia.

Akcja Movember zachęca to zapuszczania wąsów, które mają prowokować do dyskusji. Uświadamiać chłopców, facetów i panów, a także wszystkie kobiety, którym zależy na zdrowiu partnerów, mężów, synów, braci – że badania powinni wykonywać już nastolatkowie. Do 40 roku życia najważniejsze jest samobadanie.

Jak badać jądra

Kilka minut jeden raz w miesiącu – tyle wystarczy, aby wykonać samobadanie jąder. Najlepiej zrobić to pod prysznicem lub w wannie, rozgrzana skóra worka mosznowego jest wtedy miękka, więc o wiele łatwiej jest wyczuć ewentualne zmiany. Na początku należy przetaczać każde jądro z osobna między kciukiem a palcem wskazującym. Pod skórą szukamy zgrubień i grudek. Sprawdzać należy, czy jądra nie zmieniły wyglądu od poprzedniego badania. W szczególności: czy któreś się nie powiększyło, czy skóra nie jest napięta albo jej powierzchnia chropowata. Struktura samego jądra powinna być gładka i miękka. Do badania można oczywiście zachęcić bliską sercu kobietę.

Co jeśli coś znajdziemy

Co roku w Polsce wykrywa się ok. 700 przypadków raka jądra. Schorzenie to dotyczy głównie mężczyzn do 40. roku życia. Wcześnie wykryty rak jądra jest niemal w stu procentach uleczalny i dlatego nie należy zwlekać z wizytą u urologa i wykonaniem USG jąder.

Po czterdziestce badaj prostatę

Po czterdziestym piąty roku życia kluczowe jest robienie regularnych badań krwi - w tym sprawdzanie poziomu PSA. Badanie to jest najlepszym sposobem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty.

Międzynarodowy ruch Movember rozpoczął się w 2003 roku w Australii i dziś jest już globalny.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium