Zbadaj jądra: dr Cichobieg wspiera kampanię Movember
Międzynarodowy ruch Movember rozpoczął się w 2003 roku w Australii i dziś jest już globalny. Jego celem jest zwiększanie świadomości na temat zdrowia mężczyzn i zachęcanie do profilaktycznych badań. Mężczyźni wciąż za rzadko badają się w kierunku raka prostaty i raka jąder. Nie zbadałeś jeszcze jąder i prostaty? Zrób to teraz!
Akcja Movember to doskonała okazja, aby zadbać o swoje zdrowie i uświadomić sobie, jak ważne są regularne badania profilaktyczne. Dr Cichobieg wspiera kampanię Movember, zachęcając mężczyzn do dbania o swoje zdrowie intymne. Pamiętaj, że wczesne wykrycie raka może uratować życie!
Nowotwory – najczęstsza przyczyna śmierci mężczyzn w Polsce
Nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn w Polsce. Wielu panów myśli, że rak okolic intymnych to problem dojrzałych mężczyzn. Tymczasem te choroby dotykają nie tylko osoby po 50. roku życia. Rak jądra dotyka głównie młodych mężczyzn w wieku od 14 do 34 lat, podczas gdy rak prostaty atakuje już po 45. roku życia.
Akcja Movember – zapuść wąsy, zachęć do badań
Akcja Movember zachęca do zapuszczania wąsów, które mają prowokować do dyskusji i zwiększać świadomość na temat zdrowia mężczyzn. Celem jest uświadamianie chłopców, mężczyzn oraz wszystkich kobiet, którym zależy na zdrowiu swoich partnerów, mężów, synów i braci, że badania powinny być wykonywane już od wieku nastoletniego. Do 40. roku życia najważniejsze jest samobadanie.
Jak badać jądra? Prosta instrukcja
Kilka minut raz w miesiącu wystarczy, aby wykonać samobadanie jąder. Oto jak to zrobić:
1. Czas i miejsce
Wybierz moment, gdy jesteś pod prysznicem lub w wannie. Rozgrzana skóra worka mosznowego jest wtedy miękka, co ułatwia wyczucie ewentualnych zmian.
2. Badanie jednego jądra
Przetaczaj każde jądro z osobna między kciukiem a palcem wskazującym.
3. Sprawdzanie zmian
Szukaj zgrubień, grudek i wszelkich zmian pod skórą.
4. Porównanie z poprzednim badaniem
Sprawdź, czy jądra nie zmieniły wyglądu od poprzedniego badania – czy któreś nie powiększyło się, czy skóra nie jest napięta lub chropowata.
5. Ocena struktury
Struktura samego jądra powinna być gładka i miękka.
6. Pomoc bliskiej osoby
Do badania można zachęcić bliską osobę, co może ułatwić proces.
Co robić, jeśli coś znajdziemy?
Co roku w Polsce wykrywa się około 700 przypadków raka jądra. Schorzenie to dotyczy głównie mężczyzn do 40. roku życia. Wcześnie wykryty rak jądra jest niemal w 100% uleczalny, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u urologa i wykonaniem USG jąder.
Regularne badania prostaty po 40.
Po 45. roku życia kluczowe jest regularne robienie badań krwi, w tym sprawdzanie poziomu PSA. Badanie PSA jest najlepszym sposobem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty.