Czy szewc bez butów chodzi?
166.jpg

Dawniej, kiedy szewcom robota paliła się w rękach, nie mieli oni czasu na to, by zrobić buty dla siebie. Obecna sytuacja rzemieślników nie jest ciekawa. Jest to wina taniej, fabrycznej produkcji przez którą nie opłaca się naprawiać butów. Konsumenci zwiedzeni niską ceną, bez zastanowienia kupują słabej jakości obuwie. Taki obrót sprawy może doprowadzić nie tylko do szewskiej pasji, ale także do zaniknięcia zawodu szewca. Ponadto zwiększona konsumpcja i produkcja butów, które nie nadają się ani do naprawy ani do recyklingu stanowią ogromny problem dla naszej planety i w konsekwencji dla nas. Przy okazji Dnia Ziemi warto więc zastanowić się nad tym i zacząć robić przemyślane zakupy.

Jak rozpoznać buty dobrej jakości

Atutem ręcznie robionych butów jest ich dobra jakość. Podstawą dobrego obuwia jest podeszwa, która zapewnia wygodę i zdrowie stóp. Najlepsze wykorzystywane przez szewców materiały to skóra, drewno (najczęściej jest to brzoza, grab i buk) oraz korek. Największą trwałością cechuje się skóra bydlęca. Nie jest odkryciem, że najlepsze dla naszego zdrowia są buty z tworzyw naturalnych. Im mniej sztucznych elementów, tym lepiej. Oprócz materiałów bardzo ważne jest wykonanie. Dobrej jakości obuwie musi być szyte a nie klejone. W butach z sieciówek bardzo często można zauważyć, że klej wycieka z miejsca łączenia podeszwy i wierzchniej części buta. Kupując buty u szewca lub polskich marek z tradycjami mamy pewność, że buty zostały wykonane starannie. Dodatkowo mamy gwarancję, że takie obuwie w razie potrzeby będzie można naprawić i dłużej nam posłuży.

Pielęgnacja butów

Kiedyś buty były drogie, dlatego bardzo o nie dbano i systematycznie pielęgnowano. Pamiętam jeszcze czasy, kiedy na niedzielę buty były dokładnie pastowane i polerowane. Dziś nie przykłada się już do tej czynności aż tak wielkiej wagi, ponieważ nie zależy nam na tym, żeby mieć jedną parę butów jak najdłużej. Jeśli dla dobra naszej planety chcemy ograniczyć konsumpcję, powinniśmy kupować buty ponadczasowe i pielęgnować je specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium