Co mówi Kodeks Pracy o pracy w pozycji stojącej?
92.jpg

Prawie 1/3 osób pracujących wykonuje swoje obowiązki służbowe w pozycji stojącej. Praca, która wymaga dłuższego stania, szczególnie w odgórnie ustalonej pozycji, może wywoływać obrzęki i ból mięśni nóg, pleców, ramion oraz szyi. W dłuższej perspektywie może powodować żylaki i zwyrodnieniowe uszkodzenia stawów kręgosłupa, bioder, kolan i stóp. Zapewnienie pracownikom warunków komfortowych i zgodnych z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy leży oczywiście po stronie pracodawcy. Co konkretnie na ten temat mówi Kodeks Pracy?

Artykuł 207 § 2 Kodeksu pracy

Pełny wykaz obowiązków pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa higieny pracy w zakładzie pracy znajduje się w artykule 207 § 2 Kodeksu pracy, chociaż tak naprawdę znajdziemy tam niewiele, więcej informacji na ten temat znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 26 września 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Sam Kodeks Pracy nie mówi ani ile godzin bez przerwy może spędzić pracownik w pozycji stojącej, ani czy przysługują mu z tego tytułu dodatkowe przerwy na odpoczynek. Znajdziemy tam wyłącznie informację, że pracownik musi mieć możliwość wypoczynku na siedziskach spełniających obowiązujące normy, w miejscu do tego dostosowanym, znajdującym się w pobliżu miejsca pracy. O przyznaniu dodatkowej przerwy z tytułu pracy w pozycji stojącej może indywidualnie zadecydować sam pracodawca. Należy jednak mieć wówczas na uwadze, że czas na odpoczynek „siedzący” nie jest tożsamy z przerwą w wykonywaniu obowiązków służbowych. Oznacza to, że zatrudniony powinien w miarę możliwości kontynuować swoje zadania.

Praca stojąca w ciąży

Odrębne przepisy dotyczą kobiet ciężarnych jak i karmiących piersią (Dz.U. 2017 poz. 796). Te mogą wykonywać pracę stojącą przez maksymalnie 3 godziny w trakcie jednej zmiany roboczej. Ponadto rozporządzenie mówi, że „czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, po którym to czasie powinna nastąpić 15-minutowa przerwa” (art. 1., poz. 11.).

Jak minimalizować negatywne skutki pracy stojącej?

Aby zniwelować niepożądane konsekwencje pracy w pozycji stojącej należy:

  • zadbać o dobre oświetlenie pomieszczenia, w którym odbywa się praca
  • < li>zadbać o jak najbardziej naturalną postawę, bez wygięć i nienaturalnych pozycji
  • zadbać o stanowisko, przy którym pracujemy - nie powinno być za nisko lub za wysoko
  • pamiętać o tym, aby stać w niewielkim rozkroku, dzięki czemu obciążenie nóg jest równomierne
  • pamiętać o ruchu (przysiady, stanie na palcach, skłony) zadbać o odpowiednie obuwie

Po zakończonej pracy warto prowadzić aktywny tryb życia, ale też pamiętać o relaksie. Jeśli na nogach pojawi się obrzęk, można wypróbować masaże oraz leżenie z nogami opartymi o ścianę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium