Ciekawostki medyczne: efekt placebo. Wiara czyni cuda.
52.jpg

Skuteczne w 30 procentach przypadków, uniwersalne i niedrogie. Wiecie co to za lekarstwo? To placebo. Czym jest placebo? To substancja lub terapia obojętna dla organizmu, ale stosowana w celach terapeutycznych. Choć lek nie zawiera substancji aktywnych, może skutecznie leczyć. Jak to możliwe?

Wiara czyni cuda. To powiedzenie ma odzwierciedlenie nie tylko w tradycji i medycynie ludowej. O jego prawdziwości zaświadczają również badania naukowe. Okazuje się, że wystarczy uwierzyć, że dany lek lub terapia nam pomogą i istnieje duża szansa, że tak właśnie się stanie.

Badania nad placebo

Od lat badania naukowe potwierdzają zaskakującą skuteczność placebo. Naukowcy od dziesiątek lat badają to zjawisko. O efekcie placebo mówimy, gdy następuję poprawa stanu pacjenta, mimo, że podana substancja nie była substancją aktywną lub zastosowana terapia była obojętna dla danego schorzenia.

Efekt placebo rozpatruje się w kategoriach autosugestii. Oznacza to, że pacjent zwalcza objawy siłą umysłu wierząc, że zastosowane terapie są prawidłowe I skuteczne.

Placebo wykorzystuje się w badaniach nad nowymi specyfikami przed wprowadzeniem ich do obiegu, gdy należy potwierdzić skuteczność leków. Ich działania porównuje się między kilkoma grupami pacjentów. Jedni dostają na przykład lek starszej generacji, inni placebo, a kolejni lek nowszej generacji. Potem porównuje się samopoczucie i nasilenie objawów we wszystkich grupach.

Wiara czy procedura?

Właśnie podczas podobnego badania naukowcy dostrzegli pewien nowy aspekt efektu placebo. Postanowili sprawdzić swoje podejrzenia. Wyniki eksperymentu rzuciły nowe światło na możliwy sposób działania placebo. Otóż jedna grupa pacjentów została zawczasu poinformowana o tym, że leki, które dostaną nie zawierają substancji czynnych, ale, że mogą zadziałać dzięki efektowi placebo. Pacjenci wiedzieli, że ich ciała maja pewien potencjał samoleczenia i że dzięki samemu nastawieniu można osiągnąć satysfakcjonujące efekty leczenia. Okazało się, że ta świadomość i uwaga, którą poświęcili lekarze pacjentom miała uzdrawiającą moc.

Placebo a depresja

Częstymi badaniami, w których sprawdza się skuteczność placebo są są badania nad depresją. W analizie krótkookresowych badań dzieci i młodzieży z dużą depresją prawie 50% dzieci i prawie 45% nastolatków miało pozytywną odpowiedź na placebo w porównaniu z leczeniem farmakologicznym, które przyniosło poprawę stanu zdrowia odpowiednio w 58% i 61%

Powiedzenie, że wiara czyni cuda można dziś rozwinąć za pomocą badań naukowych dotyczących placebo. Jeśli oczekiwanie ulgi i ustąpienia dolegliwości zmienia się w bodziec warunkowy u skutkiem będzie polepszenie stanu zdrowia, to warto wierzyć.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium