Chinosy w modzie medycznej
190.jpg

Najważniejszymi cechami mody medycznej są: elegancja, z uwagi na powagę wykonywanego zawodu oraz wygoda i niezawodność, z powodu nierzadko trudnych warunków pracy. Spodnie chinosy są idealnym elementem garderoby, który zawiera wszystkie te cechy. Można je zestawiać zarówno w szykownych stylizacjach, jak i tych bardziej casualowych. Sportowa elegancja to styl, który najbardziej odpowiada pracownikom medycznym.

Historia chinosów

Obecnie popularne zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn chinosy, zostały zaprojektowane na potrzeby armii brytyjskiej stacjonujących w Indiach, w czasach, gdy znajdowały się pod rządami Wielkiej Brytanii. Mundury miały kolor zbliżony do koloru ziemi Pendżabu, gdzie stacjonowały wojska. Kolor ten nazwano khaki, co w języku hinduskim oznacza kurz. Główną zaletą takiego ubawienia były właściwości kamuflujące oraz odbijające promienie słoneczne w większym stopniu niż ciemne mundury. Ubrania w kolorze khaki zyskały ogromną popularność w czasie wojny hiszpańsko amerykańskiej. Armia hiszpańska zamawiała spodnie z Chin i nazywano je pantalones chinos, co oznaczało nic innego jak po prostu chińskie spodnie.

W latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku chinosy stały się popularne we wszystkich kampusach amerykańskich uczelni. Spodnie te łączono z koszulą oxford oraz sweterkami lub kamizelkami w serek, co tworzyło swoisty styl nazwany preppy style. Główną cechą stylu preppy było połącznie amerykańskiego luzu z elegancją oraz odrobiną sportu. Preppy to ponadczasowa klasyka, wysoka jakość i prestiż. Pierwotnie, był to styl zarezerwowany dla wyższych sfer i wynikał ze stylu życia tej grupy społecznej. Elementy garderoby zaczerpnięte były z elitarnych dyscyplin sportowych, to znaczy, golfa, krykieta, żeglarstwa, tenisa, polo i strzelectwa. W latach osiemdziesiątych, za sprawą książki „Official Preppy Handbook” styl ten zaczął być kopiowany przez niższe partie społeczne i zyskał na ogromnej popularności.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium