Bawełniane, papierowe, ekologiczne, wielokrotnego użytku - torby
128.jpg

Populacja ludzka rośnie z roku na rok, a wraz z nią zużycie plastiku. Redukcja użytkowania produktów jednorazowych jest kluczowa w celu ograniczenia produkcji śmieci. Jednym z elementów ograniczających zużycie plastiku jest stosowanie wielorazowych toreb na zakupy, takich jak ekologiczne torby bawełniane lub papierowe.

Szkodliwy plastik

Plastik jest tanim w produkcji tworzywem sztucznym, które jest wytrzymałe i ma wszechstronne zastosowanie. Z tego powodu jest chętnie używany w przemyśle. Niestety, mimo zapewnień międzynarodowych koncernów o możliwości ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych, aż 90 procent odpadów nigdy nie została poddana recyklingowi. Plastikowe śmieci zajmują coraz więcej miejsca na wysypiskach oraz są porzucane w środowisku naturalnym, gdzie będą się rozkładać od 100 do 1000 lat. Przykładowo: torbie z tworzywa sztucznego zajmie to około 400 lat. Na Pacyfiku dryfuje Wielka Plama Śmieci o powierzchni 1,6mln km2 (złożona głównie z tworzyw sztucznych), która bezpośrednio zagraża życiu stworzeń morskich i pośrednio ludzi. Plastik ulega fotodegradacji, a mikrodrobiny plastiku rozpuszczone w wodzie przedostają się do żywności.

Torby ekologiczne na ratunek

W związku z rosnącym problemem, Unia Europejska wprowadziła w sklepach opłaty od toreb jednorazowego użytku. Do 2021 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku, takich jak talerze, sztućce, słomki, patyczki do uszu oraz torebki. Sklepy już od jakiegoś czasu przygotowują się do tych zmian i oferują torby papierowe lub torby bawełniane wielokrotnego użytku. Torby z cienkiej bawełny lub juty oraz bawełnianej siatki wykorzystywane są do pakowania i ważenia warzyw oraz owoców. Natomiast ekologiczne torby bawełniane z grubszego materiału o gramaturze 270g/m2 sprawdzają się do pakowania większych zakupów. Trzeba jednak pamiętać, że same dyrektywy Unijne nie zażegnają problemu z plastikiem w środowisku. Bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa i stosowanie w swoim życiu zasad zero waste i less waste. Dzięki temu zostawimy naszą planetę w lepszym stanie dla kolejnych pokoleń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium