100% bawełny – czy to zawsze najlepsze rozwiązanie?
82.jpg

W powszechnej opinii utarło się przekonanie, że najlepsze ubrania zrobione są z wolnych od dodatków materiałów. Najczęściej mamy na myśli 100% bawełnę. Czy zawsze to prawda? Czy domieszki innych materiałów poprawiają jakość odzieży czy ją pogorszają?

Wady i zalety czystej bawełny

Bawełna to naturalne włókno pochodzenia roślinnego wykorzystywane przede wszystkim w branży tekstylnej oraz do produkcji opatrunków. Bawełniana tkanina jest bardzo miękka w dotyku. Posiada szereg zalet: jest wydajna, wytrzymała, oddycha, znakomicie wchłania wilgoć; z drugiej strony w czystej postaci – szybko się gniecie i trudno prasuje. W niektórych sytuacjach pierwotne zalety bawełny potrafią przeistoczyć się w wady. Jakie przykłady takich „skaz” tego materiału jesteśmy w stanie wymienić? Co najmniej kilka. Z racji, że jest bardzo chłonna (ilość wilgoci, którą może wchłonąć może nawet kilkunastokrotnie przekraczać jej ciężar), gdy zaabsorbuje dużo potu, zwiększa objętość i znacznie gorzej przepuszcza powietrze, co może być niekomfortowe i w niektórych warunkach (np.: zimie) niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do wyziębienia stawów. Mokra bawełna jest podatna na zniekształcenia i długo schnie. Rozciąga się i nie wraca do oryginalnego kształtu (rozmiaru). Mnie się – tkaniny z czystej bawełny są bardziej podatne na powstawanie zgięć.

Okazuje się zatem, że wybór odzieży ze stu procentowej bawełny nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Włókna mieszane

Aby zminimalizować wady bawełny i, co za tym idzie, wyprodukować materiały jakościowo lepsze, a nie koniecznie droższe, zaczęto produkować włókna mieszane. Ich najważniejszą zaletą jest to, że nie posiadają opisanych wcześniej wad bawełny:

  • nie rozciągają się i nie kurczą
  • dobrze dopasowują się do kształtu ciała
  • szybciej schną
  • dłużej zachowują kształt i kolor
  • mają mniejszą podatność na mięcie

Dodawanie włókien sztucznych i syntetycznych w odpowiednich proporcjach nie ma na celu zmniejszenia kosztów produkcji i „oszczędzenie na kliencie”, ale wyeliminowanie wad bawełny i dostarczenie tkanin o najlepszych możliwych właściwościach. Szukając dodatkowych ulepszeń możemy również pomóc sobie w różnych dolegliwościach, np. przy nadmiernej potliwości najlepiej poszukać skarpet z dodatkiem jonów srebra lub węgla, które świetnie odprowadzają wilgoć oraz zapobiegają rozwojowi bakterii i nieprzyjemnemu zapachowi.

Materiały sztuczne i syntetyczne też mogą być ekologiczne, pod warunkiem, że pochodzą z recyklingu lub są w pełni biodegradowalne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium